Tradycje, Jubileusze, wspólnota – główne obchody górniczego święta w KGHM odbędą się w tym roku 29 listopada i 4 grudnia. Jak co roku nie zabraknie odznaczeń dla pracowników, pochodu Lisa Majora i symbolicznych skoków przez skórę. W tym roku jubileusz 50-lecia obchodzą Zakłady Górnicze Rudna.
Barbórka i towarzyszące jej zwyczaje są głęboko zakorzenione w tradycji górniczej KGHM. Obchody te to nie tylko spotkania i uroczyste akademie. Tradycje, jak skok przez skórę, wprowadzenie młodych adeptów do grona górników, ceremonie przyznawania honorowych szpad oraz odznaczeń to symbol szacunku dla dziedzictwa górniczego w Zagłębiu Miedziowym.
Uroczystości Barbórkowe w KGHM
Tegoroczne obchody zaplanowano na 29 listopada, kiedy to mieszkańcy Zagłębia Miedziowego oraz goście będą mogli uczestniczyć w symbolicznych ceremoniach, takich jak pochód Lisa Majora oraz ceremonia „skoku przez skórę” w centrum Lubina. Tego dnia odbędą się również uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych i jubileuszowych oraz tradycyjne biesiady – Karczma Piwna i Comber Babski.
4 grudnia, w Dzień świętej Barbary, odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji górników i ich rodzin w Sanktuarium św. Maksymiliana w Lubinie, a dzień rozpoczną tradycyjne pobudki górnicze, które rozbrzmiewać będą od wczesnych godzin porannych w miastach Zagłębia Miedziowego.
Kalendarium Barbórki w KGHM
Piątek, 29 listopada
godz. 13:30 – Akademia Barbórkowa, ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych, wyróżnień jubileuszowych i szpad – Centrum Kultury „Muza” w Lubinie, ul. Armii Krajowej 1
godz. 15:30 – Pochód Lisa Majora i ceremonia skoku przez skórę (bezpośrednio po Akademii pochód wyruszy z Centrum Kultury „Muza” do Rynku w Lubinie)
Środa, 4 grudnia
godz. 06:00 – Pobudki górnicze – Lubin, Polkowice, Głogów
godz. 08:30 – Nabożeństwo Świętej Boskiej Liturgii w intencji górników i ich rodzin – Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Lubinie, 1 Maja 13B
godz. 09:00 – Uroczysta Msza św. w intencji górników oraz ich rodzin – Sanktuarium Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie, ul. Orla 32
godz. 13:00 – Uroczystość przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.
Górnicze tradycje
Barwy górnicze to czerń i zieleń. Pierwsza jest symbolem podziemnych ciemności, a druga górniczych tęsknot za zielenią lasów i pól, w czasie pracy pod ziemią. Godło to perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Militaria górnicze to barda, szpada i kordelas.
Mianowanie na górnika zawsze było uroczystym aktem. Jednym z jego etapów był skok przez skórę – obrzęd przyjmowania adeptów (zwanych lisami) do stanu górniczego. Dzisiaj, skok przez skórę jest nadal kultywowany w ramach uroczystości barbórkowych.
Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.
FOT. KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS