A A+ A++

XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne to znaczący obszar zbiorów Działu Sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, obejmujący swym zasięgiem blisko sto siedemdziesiąt eksponatów będących odlewami wykonanymi głównie z żeliwa oraz w mniejszym stopniu z cyny i brązu. 

Zobacz dzieła sztuki powstałe dzięki Fryderykowi Wilhelmowi Redenowi

Trzon kolekcji stanowią gemmy, plakiety, niewielkich rozmiarów posągi, biżuteria żeliwna oraz szeroko pojęta galanteria, w skład której wchodzą przybory biurowe, przedmioty codziennego użytku, a także rzeczy służące do dekoracji mieszkań. Znaczną część muzealnych eksponatów tworzą wyroby Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach powstałej w 1796 roku między innymi za sprawą Fryderyka Wilhelma Redena, jednego z najważniejszych twórców przemysłu na Górnym Śląsku. Kolekcję uzupełniają obiekty pochodzące z innych, licznie zasilających w tym czasie obszar Europy Środkowej odlewni, jak choćby z giserni Siméona Pierre’a Devaranne’a czy z saksońskiej huty Mägdesprung am Harz.

XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne to niezwykły przykład połączenia tak odległych dziedzin, jak przemysł i sztuka. Zgromadzone zabytki są ponadto skarbnicą wiedzy na temat historii i kultury materialnej XIX wieku oraz przejawiających się w sztuce tamtego czasu tendencji.

Wyjątkowa wystawa

Wystawa „Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”, którą będzie można oglądać od listopada 2024 roku do czerwca 2025 roku, stanowi prezentację wyjątkowego zjawiska, jakim bezsprzecznie pozostaje XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne.

Wernisaż wystawy zaplanowano 6 listopada o 17:00 w budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego 2. Wystawa potrwa do 29 czerwca 2025 roku.

Kuratorem wystawy jest Helena Kisielewska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNintendo Switch podbija stawkę i dokłada kolejne miliony. Jak Nintendo radzi sobie na koniec generacji?
Następny artykuł[SZKOLNE WIEŚCI] ZS2 Z WIZYTĄ W SGH