A A+ A++

Gdzie okna brudzą się bardziej, a gdzie mniej?

Wiele osób do gruntownych porządków i mycia okien przystępuje co najmniej dwa razy w roku. Wiosną, by wyczyścić szyby po zimowych opadach i zanieczyszczeniach, oraz jesienią, aby zdążyć przed okresem, w którym panują niskie temperatury, które nie sprzyjają tej czynności. Częstotliwość mycia okien zależy też od ich lokalizacji, która wpływa na tempo zabrudzenia.

  • Okna od strony ruchliwej ulicy — wymagają częstszego mycia przez kurz, spaliny i inne zanieczyszczenia miejskie.

  • Okna od strony ogrodu lub parku — mogłoby się wydawać, że są mniej narażone na kurz. Częściej jednak brudzą się od pyłków roślinnych czy wilgotnych osadów.

  • Okna od strony morza, jeziora lub rzeki — wilgoć oraz sól mogą osadzać się na szybach, co również wpływa na konieczność częstszego mycia.

Czyste okna bez smug i zacieków — ten efekt można uzyskać dzięki naturalnym środkom czyszczącymTomasz Hirkyjarchiwum prywatne

Domowy sposób na mocno zabrudzone okna. Czy olej lniany działa?

Długo odkładałeś ten obowiązek na później i do szyb przylgnęła gruba warstwa brudu? Można spotkać się z poradami na temat zastosowania oleju lnianego do mycia mocno zabrudzonych okien. O ile wiele naturalnych metod cechuje się dużą skutecznością, o tyle do tego patentu lepiej podejść z pewną dozą sceptycyzmu.

Stanowi naturalny produkt o właściwościach nabłyszczających i impregnujących. Olej lniany nie jest środkiem czystości i nie zastąpi tradycyjnego mycia. Może być używany w minimalnych ilościach jako dodatek nadający blask już po zakończeniu mycia. Należy uważać, by nie przesadzić z ilością, gdyż nadmiar oleju przyciąga kurz. Warto ograniczać jego stosowanie na szybach, stawiając raczej na aplikację na drewnianych ramach okiennych w celu nadania im połysku.

Czym myć okna, aby były lśniące i bez smug?

Rozprawiliśmy się z jednym ze sprzątaniowych mitów. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani wyłącznie na chemię gospodarczą. Wśród domowych sposobów na czyste okna od lat prym wiedzie ocet. To ekologiczna i klasyczna metoda, którą w wielu domach stosuje się od pokoleń.

Roztwór octu i wody (proporcje 1:1) świetnie radzi sobie z tłuszczem i zanieczyszczeniami. Jego zapach jest intensywny, ale szybko wietrzeje. Domowy płyn do mycia okien docenią zwolennicy naturalnych środków czystości.

Do mycia i polerowania szyb wybieraj ściereczki z mikrofibry. Bawełniane szmatki mogą bowiem zostawiać smugi oraz włókna, które niweczą efekt trudu włożonego w doprowadzenie szyb do porządku.

“Ekologicznie”: Dom bez chemii – soda IPLA

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga klienci w Europie. Zakazane toksyczne substancje w kosmetykach
Następny artykułWielkie odkrycie pod Pomiechówkiem: skarb z talarami w wyśmienitym stanie. “Przecieraliśmy oczy ze zdumienia”