Gdzie okna brudzą się bardziej, a gdzie mniej?
Wiele osób do gruntownych porządków i mycia okien przystępuje co najmniej dwa razy w roku. Wiosną, by wyczyścić szyby po zimowych opadach i zanieczyszczeniach, oraz jesienią, aby zdążyć przed okresem, w którym panują niskie temperatury, które nie sprzyjają tej czynności. Częstotliwość mycia okien zależy też od ich lokalizacji, która wpływa na tempo zabrudzenia.
-
Okna od strony ruchliwej ulicy — wymagają częstszego mycia przez kurz, spaliny i inne zanieczyszczenia miejskie.
-
Okna od strony ogrodu lub parku — mogłoby się wydawać, że są mniej narażone na kurz. Częściej jednak brudzą się od pyłków roślinnych czy wilgotnych osadów.
-
Okna od strony morza, jeziora lub rzeki — wilgoć oraz sól mogą osadzać się na szybach, co również wpływa na konieczność częstszego mycia.
Domowy sposób na mocno zabrudzone okna. Czy olej lniany działa?
Długo odkładałeś ten obowiązek na później i do szyb przylgnęła gruba warstwa brudu? Można spotkać się z poradami na temat zastosowania oleju lnianego do mycia mocno zabrudzonych okien. O ile wiele naturalnych metod cechuje się dużą skutecznością, o tyle do tego patentu lepiej podejść z pewną dozą sceptycyzmu.
Stanowi naturalny produkt o właściwościach nabłyszczających i impregnujących. Olej lniany nie jest środkiem czystości i nie zastąpi tradycyjnego mycia. Może być używany w minimalnych ilościach jako dodatek nadający blask już po zakończeniu mycia. Należy uważać, by nie przesadzić z ilością, gdyż nadmiar oleju przyciąga kurz. Warto ograniczać jego stosowanie na szybach, stawiając raczej na aplikację na drewnianych ramach okiennych w celu nadania im połysku.
Czym myć okna, aby były lśniące i bez smug?
Rozprawiliśmy się z jednym ze sprzątaniowych mitów. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani wyłącznie na chemię gospodarczą. Wśród domowych sposobów na czyste okna od lat prym wiedzie ocet. To ekologiczna i klasyczna metoda, którą w wielu domach stosuje się od pokoleń.
Roztwór octu i wody (proporcje 1:1) świetnie radzi sobie z tłuszczem i zanieczyszczeniami. Jego zapach jest intensywny, ale szybko wietrzeje. Domowy płyn do mycia okien docenią zwolennicy naturalnych środków czystości.
Do mycia i polerowania szyb wybieraj ściereczki z mikrofibry. Bawełniane szmatki mogą bowiem zostawiać smugi oraz włókna, które niweczą efekt trudu włożonego w doprowadzenie szyb do porządku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS