O rzeczywistości polskich rodzin, kobiet, dzieci, którzy doświadczają przemocy oraz o tym jak towarzyszyć innym w cierpieniu i nie zwariować, a także o reagowaniu na przemoc w świetle standardów ochrony małoletnich, rozmawiali w gronie specjalistów przedstawiciele instytucji pomocowych.
Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Pomoc Daje MOC”, której organizatorami byli Uczelnia Jana Wyżykowskiego oraz polkowicki OPS to nie tylko promowanie praktyk opartych na empatii i skutecznej interwencji. To również możliwość rozwijania kompetencji zawodowych.
– Uczelnia Jana Wyżykowskiego prowadzi kształcenie na kierunkach pedagogicznych i psychologicznych w związku z tym naszą powinnością jest wpisać się w dyskusję medialną odnośnie krzywdzenia dzieci – mówi dr Dariusz Zając, rektor UJW.
– Przez lata wiele rzeczy było ukrywanych, tak że dobrze, że obecnie ludzie reagują i zgłaszają problem służbom, a my jako służby zajmujemy się tymi sprawami i staramy się działać i zabezpieczać dzieci, które najczęściej są ofiarami przemocy – mówi Beata Puławska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach. – Wzrasta świadomość społeczeństwa i proszę wszystkich, aby dalej reagowali i szybko zgłaszali służbom różne sytuacje, które mają miejsce nie tylko w domach. Czas jest tutaj kluczowy – dodaje.
Podczas serii wykładów, wybitni eksperci z dziedziny psychologii, pedagogiki oraz pracy socjalnej dzielili się wiedzą i doświadczeniem w obszarze wsparcia osób dotkniętych przemocą.
– Przemoc w rodzinie istnieje, jest to bardzo ważny temat, bardzo intensywnie nad tym pracujemy. Praktycznie codziennie spotykamy się z przemocą, codziennie są interwencje policjantów. Staramy się wykorzystywać wszelkie możliwości, żeby pomóc ofiarom tych zdarzeń – mówi Waldemar Cichocki, Komendant Powiatowy Policji w Polkowicach. – Trudno ubrać to w liczby, ale temat naprawdę jest poważny – podkreśla.
– Coraz więcej osób, które doświadczają przemocy, ma tę świadomość, że to, co się dzieje jest czymś złym, nagannym, jest przestępstwem. Dlatego też osoby te coraz częściej przychodzą na policję czy do instytucji pomocowych i jasno oraz głośno mówią, że doświadczają przemocy – mówi Joanna Cichla, Komendant Powiatowy Policji w Lubinie, socjoterapeutka, terapeutka TSR.
Każda osoba, która jest świadkiem nadużycia wobec dziecka bądź przemocy, może zareagować choćby dzwoniąc na numer 112.
– Dzisiaj omawialiśmy metody skutecznej interwencji i reakcji na sytuacje, kiedy dziecku dzieje się krzywda – mówi dr hab. Małgorzata Michel z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Czasami jest tak, że osoby nie wiedzą, jak reagować, ponieważ nie reprezentują służb, które są przygotowywane do tych reakcji. Jeżeli przemoc jest długotrwała, to obowiązkiem każdego obywatela jest poinformowanie odpowiednie służby i tych służb lokalnie mamy bardzo dużo. To jest zarówno policja, jak i ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie lub po prostu najbliższy komisariat. Naprawdę niewiele potrzeba – podkreśla.
Działania zmierzające do pogłębiania wiedzy w zakresie psychologicznych i społecznych skutków przemocy wspierają władze gminy Polkowice.
– To nie pierwsza aktywność w kwestii budowania ogólnej wiedzy, jak sobie radzić z problematyką przemocy. Taka konferencja jak dziś jest ważna dla praktyków, ale również dla wszystkich, którzy mają do czynienia z problematyką przemocy – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, żeby ta konferencja miała miejsce na naszej uczelni. To jest bardzo dobre miejsce, aby o tym rozmawiać – dodaje.
Podczas konferencji, dzięki uprzejmości Volkswagen Motor Polska, uczestnicy mogli podziwiać wyjątkowe plakaty z IX Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”. To zbiór kilkudziesięciu prac międzynarodowych artystów, którzy w swoich dziełach poruszyli najważniejsze problemy współczesności: wojnę, ekologię, rasizm oraz przemoc.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS