A A+ A++

Na placu Zamkowym odbyło się w niedzielę (3 listopada) misterium “Lublin. Fuga śmierci”. Podczas niego upamiętniono śmierć 42 tysięcy więźniów obozów na Majdanku, w Trawnikach i Poniatowej rozstrzelanych 3 i 4 listopada 1943 roku.

Misterium przygotował Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN. Jego kulminacyjnym punktem było odczytanie i “wdrukowanego w powietrze” najważniejszego wiersza dotyczącego Zagłady. To właśnie opis egzekucji Żydów na Majdanku, podczas której grała muzyka, stał się inspiracją dla poety Paula Celana, który napisał wiersz “Fuga śmierci”.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11, u podnóża Zamku. To miejsce, gdzie znajdowała się kiedyś Wielka Synagoga. Odbyły się w 81. rocznicę ostatniego z elementów akcji “Reinhardt”, rozpoczętej w Lublinie 16 marca 1942 roku. Jej celem było wymordowanie wszystkich Żydów przebywających w Generalnym Gubernatorstwie. Akcja trwała ponad półtora roku. Natomiast 3 i 4 listopada 1943 roku Niemcy przeprowadzili akcję “Erntefest” czyli “Dożynki”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMakaron soba – japoński przysmak idealny dla cukrzyków i osób z alergią na gluten
Następny artykułІгнат підтвердив заяву Безуглої щодо переведення військових Повітряних сил у піхоту