– W Polsce głównym argumentem “za” jest możliwość zwolnienia z podatku od dochodów kapitałowych. Tak odpowiedziało dwóch na trzech ankietowanych – mówi dr hab. Krzysztof Waliszewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, współautor badań.
Połowa polskich klientów OIPE stwierdziła też, że przekonało ich zbudowanie produktu tak, by w długim terminie był on źródłem utrzymania realnej wartości pieniądza, pokonując inflację. – To też Polska specyfika, gdyż dość mocno w głowach mamy jeszcze ostatnią falę wzrostu cen – dodaje profesor.
Czy opłaca się inwestować w OIPE
Na trzecim miejscu jaki powód oszczędzania poprzez OIPE Polacy wskazali niską i ograniczoną opłatę (ok. 28 proc. wskazań). Ciekawe, że nieco inaczej jest na Słowacji. Tam najwięcej ankietowanych jak najważniejszą korzyść z OIPE uważa wyższą rentowność niż w przypadku lokalnych produktów emerytalnych (ponad połowa), a po ok. 35 proc. wskazuje utrzymanie realnej wartości pieniądza oraz ulgi podatkowe. Z kolei Chorwaci cenią w OIPE przede wszystkim (po ponad połowa wskazań) wyższą rentowność niż w przypadku lokalnych produktów emerytalnych oraz możliwości dywersyfikacji źródeł emerytury.
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS