Śledczy ujawnili, że część transakcji zawarto mimo otrzymania przez pracowników Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych negatywnego stanowiska Centralnego Biura Antykorupcyjnego co do wyboru konkretnej oferty z uwagi na zastrzeżenia w zakresie rzetelności oferenta. Jednym z beneficjentów tego procederu był podmiot reprezentowany przez twórcę marki Red is Bad Pawła S.
– Z materiału dowodowego wynika podejrzenie, iż Paweł S. po uzgodnieniu z urzędnikami RARS nielegalnych działań stanowiących przekroczenie uprawnień, doprowadził do zawarcia z agencją szeregu umów na dostawę agregatów prądotwórczych. W sumie podmiot reprezentowany przez Pawła S. uzyskał z RARS środki pieniężne w kwocie co najmniej 242.575.688 zł. Zawarcie i realizacja tych umów były sprzeczne z zasadami bezstronnego i obiektywnego traktowania oferentów, racjonalnego gospodarowania publicznymi środkami finansowymi, w tym wydatkowania funduszy w sposób obiektywny, celowy i oszczędny – informuje prok. Nowak.
Materiał dowodowy i ujawnione transakcje finansowe mają wskazywać, iż po uzyskaniu wynagrodzenia z RARS, Paweł S. dopuścił się „prania brudnych pieniędzy” poprzez liczne transfery bankowe w celu udaremnienia lub znacznego utrudnienia wykrycia przestępczego pochodzenia tych środków, a także ich zajęcia. Podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Rzecznik PK przypomniał, że ogłoszenie zarzutów podejrzanemu było wcześniej niemożliwe, gdyż nieznane było miejsce pobytu Pawła S.
3 września 2024 r. prokurator wszczął poszukiwania Pawła S. listem gończym, a trzy dni później sąd wydał za nim Eur … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS