Od kilku dni mamy kolejną szansę na obserwację przelotu satelitów Starlink. Satelity z najnowszych serii widoczne są tuż przed godziną 18. Co ciekawe w krótkim okresie czasu na niebie pojawiają się aż dwa „kosmiczne pociągi” Starlinków. Warunki do obserwacji są sprzyjające.
Wieczorne przeloty satelitów z serii Starlink G10-13 przykuwają uwagę nie tylko miłośników astronomii, ale po prostu wszystkich którzy wczesnym wieczorem znajdują się pod rozgwieżdżonym niebem. Kosmiczny „pociąg”, składający się z 23 jasnych satelitów o błękitnej barwie robi od kilku dni furorę.
Zdjęcie z 2 listopada 2024 r. nadesłane przez Panią Bernadetę.
Jak obserwować?
– Obserwowane aktualnie Starlinki z grupy G10-13 zostały wyniesione na orbitę 30 października przy pomocy rakiety Falcon 9 z Florydy. Dzięki sprzyjającej obserwatorom w Polsce orbicie, jeszcze przez kilka dni będą tworzyć wieczorami widowiskowe przeloty nad naszym krajem.
Dziś wieczorem (03/11/2024) przelot kosmicznego pociągu będziemy obserwować pomiędzy 17:46 a 17:51.
O 17:46 pierwszy „wagonik” pojawi się na wysokości ok. 10° nad zachodnim horyzontem. Wypatrujcie go w konstelacji Węża, na lewo od zachodzącej, najjaśniejszej gwiazdy w tej części nieba Arktur.
Im bliżej horyzontu (początkowa faza lotu) tym satelity będą na skutek perspektywy „bliżej” siebie. Wzlatując coraz wyżej odległość kątowa między nimi będzie stopniowo rosnąć.
Sznur niebieskich satelitów będzie przemieszczał się do góry przez konstelację Koronę Północną, Herkulesa, a następnie wlecą do Smoka, gdzie będą znikać w cieniu Ziemi jeden po drugim.Ostatni element kosmicznego pociągu wejdzie w cień Ziemi na wysokości 63° dokładnie o 17:50:47 – wtedy też dla obserwatorów w Polsce zakończy się cały przelot.
Satelity Starlink z grupy G10-13 są wciąż dosyć jasne, co umożliwia ich bezproblemową obserwację nawet z miasta. Warto więc pomiędzy 17:46 a 17:51 wybrać się na krótki spacer i zadrzeć głowę do góry! – szczegółowo informuje Kamil prowadzący popularny profil Z głową w gwiazdach.
Czym jest Starlink?
Starlink to niewielkich rozmiarów satelity telekomunikacyjne z których składa się powstająca na orbicie megakonstelacja firmy SpaceX – jej przeznaczeniem będzie dostarczanie szybkiego internetu do dowolnego miejsca na Ziemi.
—
foto: Z głową w gwiazdach
Z głową w gwiazdach / IB
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS