Na turniej zespoły złożone z piątoklasistów przyszły z gotowymi strojami i plakatami. Plakaty nawiązywały do hasła “Człowiek przyjacielem Ziemi”, natomiast prezentacja ekologicznych strojów była opatrzona komentarzem.
Spośród konkurencji rozgrywanych w środowe przedpołudnie najwięcej emocji wzbudziło napełnianie w jak najkrótszym czasie naczynia z wodą dla spragnionej komisji za pomocą… łyżki.
Uczniowskie drużyny układały również 10 wyzwań ekologicznych i rozwiązywały kalambury. Na liście wyzwań oprócz klasycznej segregacji odpadów pojawiły się m.in. apele o niemarnowanie jedzenia oraz wyjście z kolegą do lasu, by w ciągu 5 minut zebrać jak największą ilość śmieci. Uczestnicy kalamburów mieli odczytać na przykład hasła – “Góra śmieci Ziemię szpeci”, “Na ochronie środowiska twoje zdrowie zyska”, czy “Drzewa zielone płuca dotlenione”.
Ponadto wśród konkurencji były także testy wiedzy, scenki ekologiczne, ustawianie piramidy ekologicznej, segregowanie odpadów na czas, reklamy opakowań ekologicznych i rozpoznawanie nazw roślin.
Rywalizacja okazała się bardzo wyrównana, a o zwycięstwie zadecydowały zaledwie 3 punkty.
Turniej z dorobkiem 140 punktów wygrały “Eko-Bohaterki”, czyli Adela Kluczkowska, Lena Rezler, Maja Zaśko i Zuzanna Widomska. O 3 punkty mniej zdobyła drużyna “Przyjaciele natury” w składzie Leon Zwolski, Aleksandra Syta, Karolina Grudziński i Paweł Surmacz.
Poprawność wykonywanych zadań oceniały – Wanda Buczek z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju, była dyrektor Szkoły Podstawowej w Józefowie Edyta Nieśpiał i emerytowana polonistka Elżbieta Kolaszyńska.
Projekt “Modelowy ekolog” był realizowany od czerwca tego roku. Jeszcze przed wakacjami MBP w Józefowie zorganizowała grę miejską “Czy wiesz jak ważna jest woda?”. Potem w miejscowej książnicy odbywały się m.in. “Zielone okno na świat”, spotkania pod hasłem “Ekolandia” i wystawa “Planeta Ziemia”.
Celem wszystkich działań była edukacja ekologiczna, w tym kształtowanie mądrego i umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą oraz rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za Ziemię.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS