A A+ A++

Jest to dla nas szczególne miejsce, bo będąc poza granicami kraju jest to jedyny moment, gdy można przyjść i modlić się również za naszych zmarłych, którzy w różnych miejscach w Polsce spoczywają – powiedziała Radiu Watykańskiemu-Vatican News Anna Gajosz-Burzyńska, która wraz z mężem i innymi Polakami modliła się w kwaterze polskiej cmentarza „Prima Porta” w Rzymie w uroczystość Wszystkich Świętych.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Artur Hanula

Jak podkreśliła Anna Gajosz-Burzyńska wspólna modlitwa była czasem „zadumy, wielkiej łączności między nami Polakami”. „To jest tradycja. W ten sposób jednoczymy się duchowo z naszymi zmarłymi bliskimi, którzy pozostali w Polsce” – wskazał Tadeusz Burzyński.

(Kościół Świętego Stanisława BM w Rzymie / Facebook)

(Kościół Świętego Stanisława BM w Rzymie / Facebook)

Tegorocznej Mszy św. w kwaterze polskiej przewodniczył metropolita senior archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc, który przypomniał słowa wypowiedziane 25 lat temu w Starym Sączu przez św. Jana Pawła II: „Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości’”. Kaznodzieja przypomniał, że świętość „to nasze fundamentalne powołanie chrześcijańskie, w którym uczestniczymy”. Zaznaczył, że Jan Paweł II wskazywał na potrzebę świadectwa każdego z nas, które oznacza „zbieżność między wiarą a naszym życiem”, bo „dziś rozstrzygają się losy naszego powołania, losy naszej świętości”.

(Kościół Świętego Stanisława BM w Rzymie / Facebook)

(Kościół Świętego Stanisława BM w Rzymie / Facebook)

Nowy dach polskiej kaplicy

Św. Jan Paweł II poświęcił polską kaplicę w kwaterze polskiej na cmentarzu „Prima Porta” 1 listopada 1991 r. Rektor kościoła pw. św. Stanisława BM w Rzymie ks. Paweł Ptasznik w rozmowie z mediami watykańskim wskazał, że „jest to miejsce dla nas szczególnie”, gdzie są pochowani krewni współczesnej rzymskiej Polonii. Uroczystości w kwaterze odbywają się przynajmniej raz w roku, czasem częściej.

Po tegorocznej Mszy św. poświęcono nowy dach kaplicy oraz miała miejsce procesja za zmarłych. Administrator kościoła św. Stanisława i hospicjum ks. Tomasz Jarosz podziękował wszystkim ofiarodawcom. „To jest wielka rzecz, że z tych ofiar udało się pokryć cały koszt związany z zamontowaniem tego nowego dachu”. Podziękował też za wsparcie modlitewne i poinformował, że wstępie planowane są kolejne prace.

(Kościół Świętego Stanisława BM w Rzymie / Facebook)

(Kościół Świętego Stanisława BM w Rzymie / Facebook)

70 lat temu powstała nowa nekropolia dla mieszkańców Rzymu, przy Via Flaminia, popularnie zwana cmentarzem na „Prima Porta”. Staraniem Emeryka Hutten-Czapskiego 50 lat temu wydzielono jedną z kwater cmentarza do dyspozycji wspólnoty polskiej, tzw. „Reparto Polacco”. Następnie z ofiar Ośrodka Duszpasterstwa Polskiego w Rzymie zbudowano tam kaplicę, poświęconą przez św. Jana Pawła II. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł3-тя штурмова бригада здійснює 80% уражень за допомогою дронів – комбат Кухарчук
Następny artykułKlub Seniora „Manhattan”, czyli w życzliwym gronie przyjaciół