Pismo skierowane jest zarówno do członków Parlamentu Europejskiego, mianowanych niedawno komisarzy KE, oraz władz państw członkowskich. Autorzy tj. przedstawiciele branży kulturalnej i kreatywnej, wyrażają w nim poparcie dla celów AI Aktu i zachęcają do nadzoru nad jego efektywnym i właściwym wdrożeniem. Ich zdaniem to przełomowy akt prawny tworzący podwaliny pod etyczną i odpowiedzialną regulację sztucznej inteligencji w skali nie tylko europejskiej, ale i globalnej.
Podkreślono też znaczenie oby branż dla Unii Europejskiej, wskazując, że są one kluczowe nie tylko dla wolności wypowiedzi oraz kulturowej różnorodności UE, ale też także napędzają wzrost gospodarczy oraz inwestują w rozwój technologii, w tym tej opartej na AI. Zwrócono jednak uwagę na fakt, iż firmy tworzące systemy generatywnej sztucznej inteligencji korzystają z treści tworzonych przez te branże bez pozwolenia i to na skalę przemysłową, w celu rozwoju wspomnianych modeli AI. Skutkuje to, zdaniem autorów, nielegalnymi zyskami finansowymi oraz stanowi nieuczciwą konkurencję wobec nich, z a także narusza prawo autorskie.
Czytaj więcej
Spór o korzystanie przez AI z utworów objętych prawem autorskim – chodzi o duże pieniądze
Właśnie AI Akt ma stanowić, zdaniem autorów listu, niepowtarzalną szansę odpowiedzi na te złe praktyki, oraz zapewnienia rozliczalności branży AI. Implementacja musi jednak zmierzać to stworzenia zdrowego i zrównoważonego systemu licencjonowania, który z jednej strony pozwol … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS