Dlaczego warto sezonować drewno?
Palenie w kominku czy piecu odpowiednio wysuszony drewnem nie tylko daje pewność, że nie łamiemy zapisów uchwał antysmogowych. Jest również zdrowsze, mniej kłopotliwe i bardziej opłacalne. Wilgotne drewno pali się z trudem (albo wcale). Dorzucenie do kominka czy pieca wilgotnych polan może skończyć się wygaśnięciem ognia. A jeśli nawet nie – wilgotne drewno wydziela gryzący dym, kopci, syczy, wydziela intensywny zapach. Ilość ciepła uzyskana przy jego spalaniu jest niższa niż przy spalaniu drewna sezonowanego. Spora ilość ciepła pochłania bowiem para wodna wydzielająca się podczas spalania.
Palenie wilgotnym drewnem jest też szkodliwe dla pieców, kominów i kominków. Wydzielająca się z drewna para wodna, w połączeniu z dymem i sadzą, może tworzyć osadzającą się na przewodach kominowych i ścianach komina smolistą maź, tzw. kreozot (sadza szklista). Jest on bardzo trudny do usunięcia, może być przyczyną pożarów sadzy. Jeżeli ktoś ma kominek z zamkniętą komorą spalania i szybą, negatywne skutki palenia wilgotnym drewnem może zobaczyć w zasadzie od ręki – szyba kominka szybko pokrywa się wtedy ciemnym nalotem.
Czytaj więcej
Po czym poznać, że drewno ma odpowiednią wilgotność?
Sezonowanie drewna to proces, który polega na suszeniu drewna w naturalnych warunkach. Najlepiej w suchym, przewiewnym, zadaszonym pomieszczeniu (drewutnia, szopa itp.). Drewno powinno być połupane i ułożone w taki sposób, by między kawałkami b … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS