A A+ A++

Badania przesiewowe są szansą na dłuższe życie kobiet. Przekaz tej treści w październiku – miesiącu walki z rakiem piersi – wysyłany jest do kobiet przez medyków i media szczególnie intensywnie. Sprawdziliśmy, czy mieszkanki Podkarpacia zasługują w tej materii na medal i chętnie wykonują mammografię.

W jaki sposób można poprawić wczesną wykrywalność raka piersi w Polsce? Eksperci są co do tego zgodni – należy zwiększyć dostęp do badań. Tyle że równie ważnym elementem jest też świadomość społeczna i przekonanie, że skoro mam możliwość z nich skorzystać, znajdę chwilę, by zadbać o siebie. A z tym bywa już różnie. Okazuje się, że na Podkarpaciu są  powiaty, których mieszkanki zasługują na medal w kwestii pilnowania profilaktyki, ale są i takie, gdzie jest z tym nie najlepiej.

Sprawdziliśmy, gdzie mieszkanki Podkarpacia najchętniej korzystają z badań mammograficznych.

– Wiele w tym względzie zależy od miejsca ich zamieszkania – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału NFZ.

– Są powiaty, w których niewiele brakuje, aby co druga kobieta skorzystała z programu profilaktycznego, ale są i takie, w których jedynie co piąta odwiedziła pracownię  mammografii – dodaje.

Średnia dla całego województwa podkarpackiego to 29,2 procent. – Taki procent kobiet, które mogłyby skorzystać z badania, skorzystało z niego w ostatnim czasie – uściśla R. Śliż. Okazuje się, że w podziale na powiaty sytuacja wygląda bardzo różnie. Na pewno na medal zasługują mieszkanki powiatu przeworskiego. Z danych NFZ wynika, że na 14 tys. 794 panie kwalifikujące się do profilaktycznego programu, z możliwości udziału w nim skorzystało 42,75 procent z nich. Na drugim miejscu tego zestawienia znalazły się mieszkanki powiatu lubaczowskiego. 40,36 proc. z tych kwalifikujących się do badania (10 tys. 489 pań) skorzystało z opcji prostego, szybkiego i bezbolesnego badania, jakim jest mammografia. Tuż za nimi plasują się mieszkanki powiatu jarosławskiego. Z 23 tys. 530 kobiet kwalifikujących się do badania z szansy tej skorzystało 39,47 procent. Gorzej rzecz się ma w powiecie przemyskim. Tu z grupy kobiet kwalifikujących się do badania (13 tys. 518) skorzystało z takiej okazji 29,15 procent. W samym Przemyślu na 13 tys. 800 pań kwalifikujących się do mammografii, wykonało ją 20,19 procent.

Tymczasem badania kliniczne wykazały, że wśród kobiet w przedziale wiekowym 50 – 69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co roku lub co 2 lata, umieralność na raka piersi zmniejszyła się o 25 –  30 proc.

– To pokazuje, że warto się badać systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby – podsumowuje R. Śliż.

Gdzie wykonasz mammografię?

Badanie mammograficzne można wykonać w pracowniach stacjonarnych (na Podkarpaciu są łącznie 22) lub w mammobusie, które każdego dnia przemierzają Polskę. Na terenie byłego województwa przemyskiego (powiaty przemyski, jarosławski, przeworski, lubaczowski) w następujących placówkach: Almed sp. z o. o. (Grunwaldzka 1, Jarosław, tel. 16 6233606, 16 6217114), MMG sp. z o.o. (Mickiewicza 168, Lubaczów, tel. 790300102), Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu (Sportowa 6, Przemyśl, tel. 16 7360533), SP ZOZ w Przeworsku (Szpitalna 16, Przeworsk, tel. 16 6491650).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrump pozywa telewizję CBS za wywiad z Harris. Prawnicy: absurdalny pozew
Następny artykułPięć oznak niskiego poziomu inteligencji. Osoby z niskim IQ wykazują te cechy