Nigdy nie jest za późno, by zrezygnować z palenia papierosów. Badania pokazują, że osoby, które przestają palić nawet w wieku senioralnym, mogą wydłużyć swoje życie oraz poprawić jego jakość.
Zagrożenie związane z paleniem
Palenie tytoniu jest powiązane z wieloma chorobami, takimi jak nowotwory, choroby układu krążenia i problemy z oddychaniem. Kiedy przestajemy palić, nasz organizm zaczyna się regenerować. Już kilka dni po zaprzestaniu palenia można zauważyć poprawę w oddychaniu i lepsze samopoczucie. Z czasem zmniejsza się ryzyko wielu chorób, a ogólny stan zdrowia ulega poprawie.
Dlatego, jeśli myślimy o rzuceniu palenia, warto pamiętać, że każdy moment jest dobry. To pierwszy krok ku zdrowszemu życiu.
Palenie może sprzyjać depresji i utrudnia jej leczenie
Można rzucić w każdym wieku
Wiele starszych osób, które palą, często myśli, że rzucenie palenia nie ma już sensu, bo ich organizm przeszedł już wiele zmian. Wydaje im się, że jest zbyt późno na jakiekolwiek zmiany. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Michigan obalili tę tezę. Według ich badań, nigdy nie jest za późno, aby rzucić papierosy.
Badania przeprowadzone wśród 13 tysięcy mężczyzn w średnim wieku pokazały, że nawet jeśli palimy przez całe życie, to rezygnacja z papierosów znacząco zmniejsza ryzyko wielu groźnych chorób. Osoby, które rzuciły palenie, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, nowotworów, raka płuc i innych schorzeń układu krążenia.
Niestety, badania wykazały, że osoby w wieku 75 lat oraz starsze, tracą ponad 4 lata oczekiwanej długości życia, jeśli palą. Warto podkreślić, że najwięcej korzyści można uzyskać, kiedy rzucimy palenie wcześniej. Jednak rzucenie palenia w wieku senioralnym też ma sens według naukowców. Nawet jeśli jesteśmy starsi, podjęcie decyzji o zaprzestaniu palenia przynosi realne korzyści zdrowotne.
Wyniki badań wskazują, że palenie 30 lub więcej papierosów dziennie, zwiększa ryzyko zgonu o 21% w ciągu kolejnych 25 lat. Zgodnie z badaniami opublikowanymi w 2024 roku w “American Journal of Preventive Medicine”, osoby w wieku od 35 do 75 lat, które przestają palić, mogą wydłużyć swoją średnią długość życia. Rzucenie palenia przynosi mnóstwo korzyści, także u seniorów. Każdy wiek jest dobry, aby podjąć tę ważną decyzję dla zdrowia.
Palenie wśród uczniów – to prawdziwa „szkoła w chmurze”
Palenie papierosów a działanie genów
Palenie papierosów ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na działanie naszych genów. Badania w ramach projektu EPIGENOM, realizowanego z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przeprowadzono w kilku polskich ośrodkach badawczych, w tym na Uniwersytecie Jagiellońskim i Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Badacze zbadali próbki krwi prawie 800 Polaków, szukając zmian w metylacji DNA – procesie, który może wpływać na to, jak nasze geny działają.
Okazało się, że znaleziono ponad 450 miejsc w genomie, które są związane z paleniem papierosów. Opracowano nawet matematyczny algorytm, który z dużą dokładnością przewiduje poziom palenia u danej osoby. Co ciekawe, ta metoda potrafi także ocenić, jak bardzo dana osoba jest narażona na dym papierosowy, co oznacza, ile papierosów mogła wypalić.
Warto również wiedzieć, że e-papierosy mają podobny negatywny wpływ na metylację DNA. Badania pokazały, że u palaczy poziom metylacji DNA był związany z tak zwanymi zegarami epigenetycznymi, co oznacza, że palenie przyspiesza proces starzenia się organizmu.
Jednak jest dobra wiadomość. Wyniki badań wykazały, że niekorzystne zmiany w metylacji DNA, można cofnąć po rzuceniu palenia. Co więcej, kluczowy gen AHRR reaguje też na inne czynniki, takie jak długość snu i aktywność fizyczna. To oznacza, że wprowadzenie zdrowych nawyków, jak odpowiednia ilość snu i regularne ćwiczenia, może pomóc szybciej przywrócić prawidłowy poziom metylacji DNA.
Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie “Clinical Epigenetics”.
Palenie przez matki w czasie ciąży pogarsza możliwości szkolne dzieci
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS