Z raportu Unii Metropolii Polskich, zrzeszających 12 największych miast w kraju (w tym m.in., Kraków, Warszawę, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice i Łódź) wynika, że możemy mieć problem z miejscami na cmentarzach. Raport został przygotowany w 2023 roku, a dane dotyczą roku 2022. Wynika z niego, że w 12 największych miastach Polski w 2022 roku zmarło 81,5 tys. osób. W tym samym roku, dzięki likwidacji starych grobów, przygotowano 1449 miejsc pochówku. – Raport nie obejmuje danych dotyczących nowych miejsc pochówku – powiedziała prof. Agnieszka Piskorz-Ryń z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, członkini inicjatywy „(Nie)zapomniane Cmentarze”.
Gościni “Pierwszego programu” Radia TOK FM powiedziała, że na pewno będzie brakowało miejsc na cmentarzach, szczególnie jeśli uwzględnimy dane statystyczne dotyczące wieku naszego społeczeństwa. – Tym momentem, do którego coraz więcej osób będzie umierać, będzie rok 2045. Przed nami zatem czas największego wzrostu zapotrzebowania na miejsca pochówku. Nie jesteśmy na to gotowi – podkreśliła ekspertka. Dodała, że po 2045 roku miejsc na cmentarzach będzie potrzeba “trochę mniej”.
Problemy z przepisami
Ustawa, która reguluje pochówki, pochodzi z 1959 roku, ale jak podkreśliła ekspertka, część jej zapisów jest starsza. – 60 proc. przepisów jest wprost przepisana z ustawy z 1932 roku. Na dodatek ustawa z 1959 roku była właściwie minimalnie zmieniana. Tam dokonano zmian o charakterze kosmetycznym i były one związane ze zmianami ustroju państwa. Jedyną kluczową zmianą było zapisanie, że do chowania prochów ludzkich stosuje się przepisy dotyczące chowania ciała człowieka – dodała Piskorz- Ryń.
Prochy w urnie
Z danych przedstawionych w raporcie, nad którym opiekę merytoryczną sprawowała ekspertka, wynika, że 60 proc. pochówków w największych miastach odbywa się w urnach. – A my nie mamy właściwie przepisów dotyczących np. funkcjonowania krematoriów w Polsce. Przepisy dotyczące krematoriów to jedynie przepisy dotyczące kwestii emisji związanych z dużym poborem energii przez takie miejsca. I nic więcej – powiedziała.
Rozmówczyni Wojciecha Muzala przyznała, że nowa ustawa nie wpłynie na wzrost liczby miejsc do pochówku. Może jednak pewne rzeczy uporządkować i wprowadzić coraz powszechniejsze w Europie rozwiązanie, czyli cmentarze ekologiczne. Pełnią one podwójną rolę – Są to miejsca wyglądające jak las, łąka, gdzie mogą być chowani zmarli, a jednocześnie jest to teren czynny biologicznie. My w tym zakresie nie mamy regulacji. Chociaż nie oznacza to, że takie cmentarze nie są powoli z inicjatywy różnych podmiotów tworzone – tłumaczyła Agnieszka Piskorz- Ryń.
Jak mówiła ekspertka, w Polsce brakuje ekologicznych cmentarzy, bo “nasze społeczeństwo się dopiero w tym zakresie zmienia” i bardzo potrzebne są tu regulacje prawne, m.in. po to, aby określić jak te cmentarze tworzyć. – Z jednej strony zwykle prawo określa, gdzie nie można rozsypywać takich prochów ze względu na godność człowieka, czy godność osoby zmarłej, a z drugiej strony, są to przepisy chroniące żywych, np. żeby nie było sytuacji, że na tej samej plaży, na której ludzie bawią się, rodzina rozsypuje prochy, prowadzona jest uroczystość pogrzebowa – dodała.
Nowe formy pochówka tak, ale zakaz nie
W raporcie znalazło się także badanie dotyczące innych form chowania zmarłych. I tak 50 proc. pytanych było za ograniczeniem pochówku w trumnach, 41 proc. przeciw. Poparcie dla ograniczenia tradycyjnych nagrobków na rzecz kamieni, drzew, drewnianych tabliczek wyraziło 50 proc. pytanych. 40 proc. poparło rozsypywanie prochów poza cmentarzami w miejscach prawnie dozwolonych, przeciwnych było 49 proc.
Jeśli chodzi o trzymanie urny z prochami zmarłego w domu, to za było 35 proc., przeciw – 57 proc. badanych. Okazuje się, że zupełnie inaczej kształtują się postawy proekologiczne. 49 proc. nie poparłoby zakazu umieszczania plastikowych zniczy, kwiatów i ozdób na miejscach pochówku. Za takim rozwiązaniem jest 44 proc. badanych.
Posłuchaj podcastu!
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS