Rodzinne ogródki działkowe (ROD) są zakładane na gruntach, które należą do Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego i stowarzyszeń ogrodowych. W przypadku, gdy grunt należy do Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego, można go sprzedać w drodze umowy lub oddać w nieodpłatne lub odpłatne użytkowanie wieczyste lub na czas oznaczony stowarzyszeniom ogrodowym, by założyły i prowadziły ROD. Jeden ROD jest prowadzony przez jedno stowarzyszenie. To ono dzieli teren na ogólny oraz działki, a także zajmuje się budowaniem infrastruktury ogrodowej i zagospodarowaniem. Kto ma prawo do poszczególnych ogródków?
Kto jest właścicielem działki ROD?
Jak mówi ustawa z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych, ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej. Zawierana jest ona między stowarzyszeniem ogrodowym a pełnoletnią osobą fizyczną. Jeśli osoba ta chce, aby prawo do działki zostało ustanowione wspólnie z jej małżonkiem, także małżonek zawiera wspomnianą umowę. Co istotne, jedna osoba może mieć ustanowione prawa tylko do jednej działki. Ważne w ustanowieniu praw do działki są nie tylko ustawowe funkcje rodzinnych ogrodów działkowych i działki, lecz także miejsce zamieszkania osoby fizycznej, z którą zawierana jest umowa.
Stowarzyszenie ogrodowe może również oddać w bezpłatne używanie działkę instytucjom prowadzącym działalność społeczną, oświatową, kulturalną, wychowawczą, rehabilitacyjną, dobroczynną lub opieki społecznej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS