A A+ A++

Na najstarszych i największych nekropoliach można natrafić na groby osób zasłużonych dla kultury, ale też upamiętniające ich symboliczne pomniki. Choć zdarza się, że artyści, pisarze, sportowcy i inni znani Polacy zostają pochowani w swoich rodzinnych stronach, z dala od wielkich miast, to właśnie na tych cmentarzach znaleźć ich można najwięcej. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dobra okazja, by odwiedzić nie tylko bliskich, lecz także ulubionych artystów. Gdzie ich szukać? Nie tylko na warszawskich Powązkach.

Zobacz wideo Przejmujące pożegnanie Romualda Lipki z przyjaciółmi. Dorota Lipko wspomina

Kto spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie? Wodecki, Szymborska i Stuhr

Wpisany do rejestru zabytków krakowski cmentarz jest miejscem spoczynku dla wielu zasłużonych Polaków. Znaleźć tu można mogiły m.in. Jana Matejki, Marka Grechuty, Lucjana Rydla, Zbigniewa Wodeckiego, Wisławy Szymborskiej, Ewy Demarczyk, Wojciecha Kossaka, Heleny Modrzejewskiej, Ignacego Daszyńskiego, Jerzego Bińczyckiego, Jana A.P. Kaczmarka. Znajdują się tam także rodzinne groby rodziny Kossaków oraz Stuhrów, gdzie w lipcu 2024 roku pochowano Jerzego Stuhra.

Zobacz także: Zostało kilka dni. Potem nie wejdziesz na wiele tatrzańskich szczytów. Będą zamknięte długie miesiące

Znani pochowani na cmentarzu Powązkowskim. Stare Powązki to najsłynniejsza nekropolia w Warszawie

Stare Powązki to prawdopodobnie jeden z najsłynniejszych polskich cmentarzy. Warszawska nekropolia to miejsce, w którym spoczywa wielu zasłużonych dla kultury i historii, a każdego roku w okresie Wszystkich Świętych odwiedzają ją tłumy. To tam pochowani są Stanisław Moniuszko, Władysław Reymont, Jan Kiepura, Jan Parandowski czy Leopold Staff. Znajdziesz tam także groby Krzysztofa Kieślowskiego, Czesława Niemena, Niny Andrycz, Hanki Bielickiej, Bogusza Bilewskiego, Mieczysława Czechowicza, Krzysztofa Kowalewskiego, Macieja Damięckiego, Jerzego Duszyńskiego, Edmunda Fettinga, Wiesława Gołasa, Władysława Hańczy, Gustawa Holoubka, Kaliny Jędrusik, Zygmunta Kęstowicza, Krzysztofa Kolbergera, Andrzeja Kopiczyńskiego, Ireny Kwiatkowskiej, Andrzeja Łapickiego, Zdzisława Maklakiewicza, Bronisława Pawlika, Marka Perepeczki, Darii Trafankowskiej, Mieczysława Voita i Janusza Zakrzeńskiego. To jednak tylko niewielka część.

Przed spacerem warto zainstalować oficjalną aplikację Stare Powązki, stworzoną przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Można w niej wyszukać konkretne miejsca pochówku, a funkcja lokalizatora i nawigacji ułatwi dotarcie do nich. Aplikacja ma także szlaki tematyczne prowadzące śladem osób spoczywających na Starych Powązkach.

Sprawdź też: To największy cmentarz w Polsce. Możesz zwiedzić go z przewodnikiem. Dwie trasy do wyboru

Pochowani na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Nie tylko politycy

W dokładnym zlokalizowaniu miejsc pochówku pomoże wyszukiwarka Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie. Cmentarz Wojskowy na Powązkach to oddalona o kilkanaście minut spacerem od Starych Powązek nekropolia początkowo przeznaczona głównie dla żołnierzy, wojskowych i weteranów. Spoczywają tam Marszałkowie Polski i generałowie Wojska Polskiego, powstańcy, żołnierze harcerskiego batalionu “Zośka”, w tym Tadeusz Zawadzki “Zośka”, Maciej Aleksy Dawidowski “Alek”, Jan Bytnar “Rudy”, a także Krzysztof Kamil Baczyński.

Na Cmentarzu Wojskowym znaleźć można także groby dziennikarza i korespondenta wojennego Waldemara Milewicza, Władysława Bartoszewskiego, ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym Przemysława Gosiewskiego, a także Jacka Kuronia, Kazimierza Górskiego i Kazimierza Deyny, Kamili Skolimowskiej, pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Władysława Szpilmana. Tam spoczęli również Paweł Królikowski, Jacek Kaczmarski, Andrzej Strzelecki, Kora, Krystyna Sienkiewicz, Magdalena Abakanowicz, Marian Falski, Maria Janion, Leszek Kołakowski, Lucjan Kydryński, Robert Leszczyński, Grzegorz Miecugow, Janusz Weiss, Jan Brzechwa, Maria Czubaszek, Zofia Nałkowska i Julian Tuwim. 

Groby Barbary Krafftówny i Pawła Królikowskiego, Powązki Wojskowe Gdzie są pochowani sławni Polacy? Barbara Krafftówna i Paweł Królikowski, Fot. Archiwum Prywatne

Groby znanych Polaków. Gdzie są pochowani Krawczyk, Jantar i Wajda?

Wawel to nie tylko nekropolia królów. Tam pochowano także zasłużonych dla ojczyzny, w tym Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki, Władysława Sikorskiego, Józefa Piłsudskiego, w krypcie Wieszczów Narodowych złożono z kolei szczątki Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. W 2010 roku na Wawelu pochowano prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żonę, Marię. Na pierwszym zakopiańskim cmentarzu, nekropolii na Pęksowym Brzyzku z kolei spoczęli m.in. Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kornel Makuszyński i Tytus Chałubiński, symboliczny grób ma tu także Witkacy, którego ciała nigdy nie odnaleziono.

Cmentarz Salwatorski w Krakowie to miejsce spoczynku m.in. Andrzeja Wajdy, Stanisława Lema i Janusza Meissnera. Krzysztof Krawczyk został pochowany na cmentarzu w Grotnikach w województwie łódzkim. Grób Witolda Paszta znaleźć można na cmentarzu komunalnym w Zamościu. Franciszek Pieczka jest pochowany na cmentarzu w Falenicy w Warszawie, Romuald Lipko na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie, Anna Jantar na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie, a Leon Niemczyk na Cmentarzu Starym w Łodzi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajmocniejsze cytaty – Piosenkarka więcej zarabia na zdjęciach stóp niż na Spotify
Następny artykułНайсмертоносніша катастрофа в історії Іспанії забрала життя 158 людей