A A+ A++

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Krypty Dominikańskie zostały otwarte dla zwiedzających w kościele św. Wojciecha przy pl. Dominikańskim w czwartek 31 października o godz. 10.00 i będzie je można oglądać tylko przez miesiąc. 

– O otwarciu i udostępnieniu kościelnych podziemi myśleliśmy już od dłuższego czasu. W wakacje otworzyliśmy je na chwilę, pilotażowo i teraz na miesiąc udostępnimy zwiedzającym trzy z sześciu Krypt Dominikańskich, znajdujących się w podziemiach kościoła św. Wojciecha: największą z nich – Loretańską oraz krypty Fragsteinów i Haugwitzów, mieszące się pod transeptem i Kaplicą bł. Czesława. Będzie też można zobaczyć skarbiec dominikanów z dziełami sztuki przechowywanymi od wieków w klasztorze, w tym bogato zdobione naczynia liturgiczne, wota dziękczynne i relikwiarze.

Jan Mika, asystent ekonoma klasztoru.

Zobaczcie w galerii zdjęcia Krypt Dominikańskich!

Krypty Dominikańskie w kościele św. Wojciecha

Krypty kościoła św. Wojciecha, jedne z najstarszych we Wrocławiu, od wieków służyły jako miejsce spoczynku dla zakonników i dostojników świeckich – w szczególności fundatorów i mecenasów świątyni. Często ważnych dla miasta i regionu.

W podziemiach kościoła św. Wojciecha można zobaczyć:

  • zdobne sarkofagi (XVII i XVIII w.),
  • płyty nagrobne (najstarsza z 1461 roku)
  • i epitafia ocalałe ze zniszczeń wojennych, m.in. epitafium przedwcześnie zmarłej hrabiny Marii Eleonory von Haugwitz, żony hrabiego Friedricha Wilhelma von Haugwitz, radcy Kamery Cesarskiej na Śląsku i Urzędu Zwierzchniego, który w 1742 roku został prezydentem Śląska Austriackiego. Kobieta zmarła w wieku zaledwie 22 lat, na skutek trudnego porodu.

– W jednej z najstarszych krypt znajduje się grób hrabiego Matteo Moncady, cesarskiego komendanta twierdzy w Brzegu. Z kolei w najmniejszej krypcie stoją sarkofagi księżniczek wirtembersko-oleśnickich – Eleonory Charlotty i Jadwigi – mówi Jan Mika, asystent ekonoma klasztoru.


Zobacz również

Skarbiec dominikański

W podziemiach kościoła znajdziemy też prawdziwe skarby. W największej z krypt, tzw. Loretańskiej, znajduje się „Skarbiec dominikański”, na który składają się dzieła sztuki liturgicznej i religijnej przechowywane od wieków w klasztorze dominikanów, w tym bogato zdobione naczynia liturgiczne, wota dziękczynne i relikwiarze.

– Ta ekspozycja odzwierciedla burzliwe losy Wrocławia i samego klasztoru dominikanów. Większość skarbów sprzed czasów reformacji nie zachowała się. Najwięcej eksponatów, które udostępniamy – kielichy, relikwiarze, monstrancje – pochodzi z XVII i XVIII w. i są to dzieła wrocławskich złotników – opowiada Jan Mika. – Mają one nie tylko wartość estetyczną, ale dzięki swojej bogatej symbolice, opowiadają historię miejsc i ludzi, którzy je stworzyli.

Krypty Dominikańskie będzie można zwiedzać okazjonalnie

W podziemiach zobaczymy także relikty architektoniczne średniowiecznego kościoła, które zostały odkryte podczas prac archeologicznych, prowadzonych w latach 60. XX w. 

Klasztorny historyk – Adrian Porwich – pracował nad treścią tablic i historiami na nich opisanymi. Bracia Marcin i Krzysztof przygotowywali wnętrze krypt przed udostępnieniem ich zwiedzającym. – Wymiana schodów na metalowe, zabezpieczenie dotychczasowych betonowych, montaż oświetlenia – to wszystko działania, które musieliśmy podjąć – piszą dominikanie na stronie internetowej.

– Krypty Dominikańskie będą udostępniane okazjonalnie – dodaje Jan Mika. – Tzw. Włoską, ufundowaną przez włoskiego kupca, można oglądać na razie tylko przez kraty. Dwie krypty, ze względu na zły stan, są na razie niedostępne, m.in. Krypta bł. Czesława. Mamy nadzieję, że w przyszłości one również zostaną otwarte dla zwiedzających.

Zwiedzanie Krypt Dominikańskich i podziemi kościoła św. Wojciecha (godziny otwarcia, bilety)

Krypty kościoła św. Wojciecha znajdują się przy plDominikańskim 2

Otwarte: 31 października – 1 grudnia 2024 r.

Godziny otwarcia: 

  • czwartek – sobota: 10:00 – 19:00
  • niedziela: 13:00 – 16:00

Bilety: 8 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy

Można je zwiedzać również z przewodnikiem (bilety 15 i 10 zł). 

Zobacz również

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSamsung Galaxy Ring będzie dostępny w Polsce. Kiedy premiera?
Następny artykułSpór o kontrasygnatę w sprawie wyborów w Sądzie Najwyższym. Jest decyzja WSA