A A+ A++

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki – i wiele osób, jak co roku, zmierzy się z wyzwaniem znalezienia grobów swoich bliskich. Dzięki postępującej cyfryzacji staje się to coraz łatwiejsze. Warto więc wiedzieć, gdzie szukać informacji. Warto też wiedzieć, że mimo dużego postępu wciąż na dużej części cmentarzy zmuszeni będziemy do polegania na własnej pamięci bądź bezpośrednim, nie zawsze łatwym, kontakcie z ich zarządcami.

4 tysiące zdigitalizowanych ksiąg cmentarnych

Mogily.pl, Grobonet, eCmentarze.pl – to tylko kilka przykładów coraz bardziej popularnych serwisów internetowych, na których znajdziemy groby swoich bliskich. Można szacować, że obecnie na ponad 4 tys. cmentarzy wdrożono elektroniczne księgi cmentarne i publikuje się część informacji online. Czy to to dużo? Ile cmentarzy jest w Polsce – dokładnie nie wiadomo. Dowiedzieć na ten temat można się więcej, analizując dokumenty przygotowane przy okazji prac poprzedniego rządu nad projektem szerokiej nowelizacji prawa funeralnego (projekty ustaw o numerach UD278 i UD277). W zebranych wówczas danych oraz ankietach przeprowadzonych wśród samorządów doliczono się ok. 13 tys. nekropolii, choć są i przesłanki świadczące, że może być ich nawet kilka tysięcy więcej.

Natomiast na podstawie corocznych sprawozdań sanepidu dla Ministerstwa Zdrowia można zakładać, że tych czynnych, na których wciąż dokonuje się pochówków, jest ok. 10 tys. Spośród nich ok. 75 proc. to cmentarze wyznaniowe, pozostałe to nekropolie komunalne.

Na ilu spośród nich lokalizację grobów swoich bliskich zmarłych znajdziemy w internecie? Jeszcze w 2020 r. szacunki opiewały na ok. 2–2,5 tys. nekropolii, … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZwykłe rzeczy, za które heteroseksualni mężczyźni byli nazywani gejami
Następny artykułЄ ризик заблукати й не знайти шляху назад: що заборонено робити сьогодні