Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej zaprasza na wernisaż wystawy retrospektywnej, który odbędzie się 7 listopada 2024 r. o godz. 16.00 przed Urzędem Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej. Zagra dla państwa “Ala ma skrzypce”, a o ciepłą atmosferę zadba Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Lęborskiej. W ramach obchodów Święta Niepodległości będzie także stoisko z kotylionami handmade w formie przypinek.
TOMASZ SOBISZ: Współczesny polski artysta rzeźbiarz, laureat medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Medalu PRO PATRIA i wielu innych nagród i wyróżnień. Studiował na ASP w Gdańsku, dyplom otrzymał w 1998 r. Obecnie prof. ASP w Gdańsku oraz dziekan Wydziału Rzeźby i Intermediów.
Sztuka Sobisza a zwłaszcza retrospektywny cykl wystaw “Homo Homini” to szeroko rozumiana eksploracja ludzkich losów ukazanych ponad horyzontem czasu. Retrospektywa lub jej poszczególne wątki były już prezentowane: na Zamku Krzyżackim w Bytowie, przed Zamkiem w Rzucewie, na Zamku Gravensteen w Gandawie, pod Zamkiem Górnym i Basztą Giedymina w Wilnie oraz na wzgórzu Kahlenberg w polskim sanktuarium upamiętniającym bitwę pod Wiedniem.
Jego realizacje pomnikowe znajdują się m.in.: w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w Basilica Santi XII Apostoli w Rzymie, w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Watykanie, w Basilica Sant’Andrea delle Fratte w Rzymie, w klasztorze franciszkanów w Wilnie, „Brama Pamięci” w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, na Jasnej Górze, w Wiedniu – w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, w budynkach Sejmu i Senatu RP w Warszawie, w rodzinnym mieście Lęborku, w Wilnie – w Muzeum Chrztu Litwy, w Muzeum Piaśnickim w Wejherowie, w Sanktuarium Narodu Polskiego na Jasnej Górze i w wielu innych miejscach w kraju i zagranicą.
Realizacje kommemoratywne autorstwa Tomasza Sobisza związane z Marszem śmierci więźniów Stutthof w miejscu zagłady w Gęsi oraz projekt kościoła – Pomnika Ofiar Marszu Śmierci w Nawczu oraz zrealizowany pomnik w Miejscu Pamięci w Sanktuarium w Piaśnicy – są wyraźnym akcentem artystycznego zaangażowania artysty w kształtowaniu i budowaniu lokalnej tożsamości kulturowej i narodowej. Pomniki rzeźbiarskie m.in.: gen. Ryszarda Kuklińskiego w Gdyni, gen. Andrzeja Błasika w bazie F-16 w Poznaniu Krzesinach, prof. Gerarda Labudy, gen. Stanisława Sosabowskiego w Lęborku czy pomnik Powstania Styczniowego w Wilnie, ukazują wagę podejmowanych realizacji istotnych dla kultury polskiej i skalę bogatego dorobku artystycznego.
Rzeźby będą prezentowane do końca listopada 2024 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS