A A+ A++

Nauczyciele i wychowawcy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego w Bochni stanowczo sprzeciwiają się planowanym zmianom regulaminu wynagradzania, który miałby objąć pracowników tej placówki. W liście podpisanym przez ponad 60 osób i skierowanym do Rady Powiatu Bocheńskiego wyrazili głębokie zaniepokojenie i wyraźnie wskazali, że zmiana dotychczasowego systemu naliczania dodatku za pracę w szczególnych warunkach jest dla nich „niezrozumiała – i krzywdząca”.

List do Rady Powiatu

„Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec próby zmiany regulaminu wynagradzania, który dotyczy nauczycieli i wychowawców pracujących w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego w Bochni. Dotychczasowy, procentowy sposób naliczania dodatku za pracę w szczególnych warunkach sprawdza się od kilkudziesięciu lat, niezrozumiała – i krzywdząca – jest więc dla nas chęć jego zmiany” – czytamy w piśmie.

– Nie chcemy pozornych podwyżek, które de facto są zamrożeniem wynagrodzenia za warunki pracy. Nie jest to korzystne zarówno dla starszych nauczycieli dyplomowanych, jak i pedagogów rozpoczynających swoją ścieżkę zawodową. Dziwi nas fakt, że takie próby podejmują Państwo w chwili, gdy w szkołach widoczne są coraz większe braki kadrowe, a dzieci z niepełnosprawnościami, niestety przybywa – podkreślają sygnatariusze. – Nasza praca zawsze była w bocheńskim środowisku oceniana bardzo wysoko, także przez Radę Powiatu – zaskakujący jest więc pomysł zmiany warunków naszego wynagradzania w sposób, który odbieramy jako niesłuszny, dyskryminujący i bezpodstawny – dodają.

W piśmie pojawia się również odniesienie do działań centralnych. – Rząd z podwyżkami wynagrodzeń dla nauczycieli próbuje poprawić status naszej grupy zawodowej, natomiast samorząd Powiatu Bocheńskiego, wywodzący się z tych samych ugrupowań sięga do kieszeni nauczycieli by finalnie zabrać to co zostało nam dane. Czyżby taka jest polityka obecnej władzy?

Na końcu listu nauczyciele zwracają się bezpośrednio do radnych z nadzieją, że ich argumenty pomogą w „podjęciu właściwej decyzji”. Zaznaczają również, że nie domagają się dodatkowych podwyżek i nie chcą nadwyrężać budżetu Powiatu Bocheńskiego, a ich jedynym celem jest utrzymanie dotychczasowego, sprawdzonego systemu wynagrodzeń. – Dotychczasowe stawki i sposób ich naliczania są dla nas satysfakcjonujące – podkreślają. „Liczymy na Państwa przychylność i zrozumienie, niezależnie od przynależności klubowej i politycznej”.

Pod listem widnieją podpisy 67 osób.

Pismo skierowano do Przewodniczącego Rady Powiatu, a jego kopie do wiadomości m.in. premiera Donalda Tuska, wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza i wojewody Krzysztofa Klęczara.

Co jest w projekcie uchwały?

Projekt uchwały zawiera propozycję odstąpienia od dotychczasowej metodologii określania dodatków za warunki pracy jako sztywno określonej stawki obliczanej procentowo w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela początkującego oraz mianowanego i dyplomowanego, czyli zróżnicowania stawek dodatków według stopni awansu zawodowego – jako jedynego kryterium. – W obecnym uregulowaniu wysokość otrzymywanego przez nauczyciela SOSW dodatku za warunki pracy jest zróżnicowana w zależności od stopnia awansu zawodowego nauczyciela, pomimo wykonywania pracy w zasadniczo jednakowych warunkach – wyjaśniają urzędnicy.

W uzasadnieniu projektu uchwały podkreślono, że: „Ostatecznie po przeprowadzeniu procesu uzgadniania zmian regulaminu ze związkami zawodowymi proponuje się ustalenie w SOSW dodatków według stawek określonych kwotowo, w jednakowej wysokości dla nauczycieli, niezależnie od stopnia awansu zawodowego. – Takie rozwiązanie zapewni równe stawki wynagradzania dla nauczycieli wykonujących pracę w warunkach uprawniających do tych dodatków – zaznaczono.

Zwrócono również uwagę, że takie rozwiązanie „pozwoli na optymalizację planowania zapotrzebowania na środki finansowe na dany rok w budżecie Powiatu Bocheńskiego”. – Zmiana tabeli wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli jest dokonywana przez ministerstwo w dowolnym czasie i automatycznie powstaje zobowiązanie po stronie JST w zakresie wzrostu dodatków za warunki pracy, które w budżecie jednostki planowane są na jednakowym poziomie na 12 miesięcy. Ogranicza to powiat w planowaniu i stabilnym wydatkowaniu środków w budżecie, i de facto uzależnione jest od wskaźnika, na który organy powiatu nie mają bezpośredniego wpływu.

Sesja rady powiatu, na której procedowany będzie projekt uchwały, zaplanowana jest na czwartek 31 października.


Stawki proponowane w projekcie uchwały:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł1,2 mld złotych więcej dla NFZ. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2024 rok
Następny artykułARiMR: Trwa wypłata zaliczek dopłat i wsparcie dla poszkodowanych rolników