A A+ A++

rozwiń

Mandat za jazdę bez pasów bezpieczeństwa. Co mówią przepisy?

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa dotyczy nie tylko kierowcy i pasażera z przodu, ale też podróżujących na tylnej kanapie. Tak jest od 1991 roku, a przepisy nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Mówi o tym Art. 39 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym: Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy.

Oznacza to, że do używania pasów bezpieczeństwa zobowiązany jest zarówno kierowca, jak i wszystkie przewożone przez niego osoby niezależnie od miejsca zajmowanego w aucie. Szczególnie, że nietrudno wyobrazić sobie, co stanie się w razie niebezpiecznej sytuacji. Człowiek siedzący z tyłu, który nie zapiął pasów może swoim ciałem zranić lub nawet zabić osobę jadącą przed nim. Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa zmniejszają ryzyko utraty życia.

Pasażer na tylnym siedzeniu także dostanie mandat

Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego podkreśla, że pasy są prostym, ale skutecznym urządzeniem dbającym o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Zapięte pasy ratują zdrowie i życie, minimalizując ryzyko obrażeń – ich rolą jest absorbowanie sił i przeciążeń działających na ciało w czasie wypadku – powiedział dziennik.pl Krupiński. – A o tym, jak ważną pełnią rolę świadczy fakt, że są skonstruowane w taki sposób, by wytrzymać obciążenie kliku ton. Tyle bowiem waży ciało dorosłego człowieka przy zderzeniu z prędkością 50 km/h – zauważył przedstawiciel ITS.

Nic więc dziwnego, że policjanci od 30 października do 4 listopada w ramach akcji Wszystkich Świętych (czy też akcji ZNICZ) nie przewidują taryfy ulgowej nawet dla pasażerów. Jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa pomogą im wykryć m.in. drony, ręczne mierniki laserowe z rejestracją obrazu czy wideorejestratory zamontowane na pokładach nieoznakowanych radiowozów. Kary posypią się także za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, jazdę na zderzaku innego pojazdu oraz przekroczenie prędkości. Ale po kolei…

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJan Szambelańczyk: Marzenie o odpolitycznieniu spółek z udziałem Skarbu Państwa
Następny artykułNiemiecki sposób na nieruchomości. “Jung kauft Alt”, czyli młodzi kupują stare