Emeryci lub renciści mogą wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury, kiedy chcą skorzystać z najkorzystniejszej tablicy prognozowanej dalszej długości życia, jeżeli dotąd tego nie zrobili. Ponadto, gdy świadczeniobiorcy pracują i podlegają z tego tytułu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, również mogą – nie częściej niż raz w roku – złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia z doliczeniem okresów składkowych. Ponowne przeliczenie może również mieć miejsce, jeśli emeryt nadal pracuje po przyznaniu emerytury i osiąga wynagrodzenie, które wpłynąć może na wysokość podstawy wymiaru tego świadczenia.
Świadczeniobiorca nie ma dowodów na swoje zarobki. Jak przeliczona zostanie jego emerytura?
Każda osoba z prawem do emerytury lub renty może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie świadczeń w dowolnym momencie. Powodem może być odnalezienie zagubionych dokumentów czy uzyskanie dostępu do archiwum.
Czytaj więcej
W przypadku osób, którym świadczenia zostały przyznane przed 2009 rokiem, wnioskujących o przeliczenie emerytury, które wcześniej nie mogły udokumentować zarobków za lata zatrudnienia na etacie, nie jest konieczne dołączanie do wniosku żadnych dokumentów. ZUS sam przeliczy świadczenie, uwzględniając minimalne wynagrodzenie za te okresy.
Jeśli bowiem do wniosku o przeliczenie świadczenia emeryt lub rencista może dołączyć jedynie doku … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS