Terapia enzymatyczna dla chorych z objawami kostnymi w przebiegu hipofosfatazji (w skrócie HPP) znalazła się na obowiązującej od 1 października liście leków refundowanych. Co ważne, dostęp do leczenia mają zarówno dzieci, jak i dorośli pacjenci z HPP, o co zabiegali zarówno sami chorzy, jak i eksperci. 30 października obchodzimy Światowy Dzień Hipofosfatazji, a tegoroczne obchody niosą ze sobą szczególną radość dla pacjentów i ich bliskich.
Terapia, która zmienia życie z hipofosfatazją
Hipofosfatazja (HPP) jest wrodzoną wadą metaboliczną, której skutki są dramatyczne – od łatwych złamań, po deformacje szkieletu. Każdego dnia, dla wielu pacjentów, życie to nieustanna walka z bólem i ograniczeniami. Na całym świecie choroba ta znana jest jako „choroba kruchych kości”.
Terapia enzymatyczna dla chorych z objawami kostnymi w przebiegu hipofosfatazji znalazła się na obowiązującej od 1 października liście leków refundowanych.
– Do tej pory hipofosfatazja była chorobą, która zabierała zdrowie i życie, nie mówiąc o marzeniach. Co trzeci chory, w tym między innymi ja, musi poruszać się przy pomocy wózka inwalidzkiego. Leczenie nie naprawi tego, co choroba już zniszczyła, ale może zapobiec kolejnym dramatom i otworzyć przed chorymi furtkę do lepszego życia. Dlatego z okazji naszego święta chcielibyśmy wyrazić ogromną wdzięczność Ministerstwu Zdrowia za wysłuchanie naszych próśb i udostępnienie terapii, a ekspertom, zwłaszcza krajowej konsultant w dziedzinie pediatrii metabolicznej, prof. Jolancie Sykut-Cegielskiej, a także dr hab. Izabeli Michałus, pod której opieką jest najwięcej pacjentów z hipofosfatazją, dziękujemy za wyjątkowe wsparcie w tej trudnej drodze. – mówi Kamila Dratkowicz, prezes Fundacji Hypogenek, działającej na rzecz pacjentów z HPP i ich rodzin.
O tym, jak ważne jest dostęp do leczenia hipofosfatazji pisaliśmy tutaj:
Prosimy, udostępnijcie lek naszym dzieciom – rodzice apelują do MZ
Światowy Dzień Hipofosfatazji
Obchody Dnia Hipofosfatazji to także doskonała okazja do podsumowania działań, które w ostatnim roku podjęła Fundacja Hypogenek. Od organizacji zjazdów dla rodzin, przez wydanie informatora dla pacjentów, po działania na rzecz zwiększenia świadomości społecznej – wszystkie te inicjatywy pokazują, jak wiele można osiągnąć, gdy społeczność pacjentów się zjednoczy.
Efekty leczenia mogą być niesamowite, a z każdym dniem rośnie nadzieja na zmianę jakości życia pacjentów.
– Do tej pory mieliśmy tylko leczenie objawowe. Teraz pacjenci zyskują realną szansę na lepsze życie – zaznacza prof. Jolanta Sykut-Cegielska, krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii metabolicznej.
Światowy Dzień Hipofosfatazji jest symbolem zmiany, nadziei i determinacji. Dla wielu osób dotkniętych tą chorobą, refundacja nowej terapii oznacza nowy rozdział w życiu. Dzięki wysiłkom zarówno pacjentów, ich rodzin, jak i specjalistów, przyszłość dla osób z hipofosfatazją staje się jaśniejsza.
Gdy kruche kości wykluczają z życia
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS