A A+ A++

Jak zbierać igliwie?

To nic innego jak opadłe z drzew igły, które naturalnie gromadzą się wokół sosen, świerków, jodeł czy modrzewi. Podczas jesiennego porządkowania ogrodu nie traktuj ich wyłącznie w kategorii uciążliwego do zebrania odpadku. Igliwie, zwłaszcza sosnowe, można sprytnie wykorzystać z korzyścią dla roślin ogrodowych.

Najprostszym sposobem jest zgrabienie igliwia z trawnika i ułożenie w zgrabne stosy. Możesz pozyskiwać je również z gałęzi po przycinaniu drzew. W takim przypadku świeże igliwie najlepiej jest rozłożyć na matach lub siatkach w przewiewnym miejscu i pozostawić do wyschnięcia.

Jesienią chwyć za grabie, aby zebrać przydatne igliwie123RF/PICSEL

Jak przechowywać igliwie? Zapasy nie pójdą na marne

Ściółkowanie roślin w ogrodzie nie jest zabiegiem jednorazowym. Z tego powodu warto zebrać igliwie na zapas, choć wymaga to właściwego przechowywania. Zaleca się magazynować je w workach jutowych lub siatkowych, które zapewnią odpowiednią wentylację. Przechowywanie w szczelnych workach bez dostępu do powietrza może bowiem doprowadzić do gnicia zebranego surowca. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, igliwie będzie gotowe do użycia przez całą zimę i wiosnę.

Jesienne prace w ogrodzie. Dlaczego warto ściółkować glebę igliwiem?

Ściółkowanie ogrodu jesienią jest jednym z najważniejszych zabiegów przygotowujących rośliny na nadejście zimy. Okres ten jest prawdziwym sprawdzianem dla ogrodnika i testem, czy wykonał wszystkie niezbędne czynności, by pomóc krzewom i kwiatom w przetrwaniu niesprzyjających warunków. Przedstawiamy zalety jesiennego ściółkowania igliwiem.

  • Ochrona przed mrozem: Warstwa igliwia skutecznie izoluje korzenie roślin, zabezpieczając je przed niskimi temperaturami.

  • Zachowanie wilgoci: Ściółka pomaga ograniczyć nadmierne parowanie wody z gleby, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy podłoże nie jest regularnie nawadniane.

  • Ograniczenie wzrostu chwastów: Warstwa ściółki zapobiega kiełkowaniu nasion chwastów, które konkurują z roślinami uprawnymi i ozdobnymi o niezbędne do rozwoju zasoby.

  • Naturalne zakwaszenie gleby: Igliwie ma lekko kwaśny odczyn, więc wspiera utrzymanie optymalnych warunków dla okazów kwasolubnych.

Do ściółkowania wielu ogrodników stosuje nie tylko igliwie, ale też korę sosnową

Do ściółkowania wielu ogrodników stosuje nie tylko igliwie, ale też korę sosnowąCanvaProINTERIA.PL

Jakie rośliny lubią ściółkę z igliwia?

Zrozumienie wymagań roślin jest podstawą sukcesu w uprawie. Dla wielu gatunków kwasolubnych igliwie jest idealnym rozwiązaniem we wspieraniu ich rozwoju oraz przystosowania do zimowych miesięcy. Do roślin, które szczególnie lubią ściółkę z igliwia, zaliczane są:

  • rododendrony,

  • azalie,

  • hortensje,

  • borówki amerykańskie,

  • wrzosy i wrzośce,

  • paprocie,

  • hosty (funkie),

  • magnolie.

Jak stosować igliwie jako ściółkę?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie gleby. Zanim rozłożysz warstwę ściółki, dokładnie oczyść podłoże z chwastów. Upewnij się również, że ziemia jest wilgotna. Igliwie najlepiej rozłożyć wokół roślin w odległości 5-10 cm od pnia lub głównej łodygi rośliny. Zapobiegnie to gniciu i chorobom grzybowym. Postaraj się, aby warstwa ściółki była rozłożona równomiernie.

Regularnie sprawdzaj jej stan — może się okazać, że konieczne będzie uzupełnienie igliwia w czasie sezonu zimowego. Wiosną nie musisz jej całkowicie usuwać. Warto jednak ostrożnie rozgrabić ściółkę, aby ziemia szybciej się nagrzała, korzystając ze wzrostu temperatury.

Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodówInteria.tv

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXV Wojewódzki Konkurs Papieski za nami
Następny artykułPolska na drodze do czystego powietrza: konferencja w Rybniku – sukcesy i wyzwania