A A+ A++

Szef rządu podkreślił, że już lata temu powiedział, że “nic co było dane, nie zostanie odebrane”.

Nie dajcie się wmanewrować tym, którzy chcą – nie po raz pierwszy – wmówić Polakom, że jak ja jestem premierem, to znaczy, że coś zabiorę – zapewnił.

“Nic się nie zmieni”

Premier dodał, że od tego czasu 500 plus zamieniło się w 800 plus i to jego rząd wziął na siebie “słodki ciężar” comiesięcznego wypłacania tego świadczenia. Nic się tutaj nie zmieni – zastrzegł.

Odniósł się do słów wiceszefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandry Gajewskiej, że program 800 plus i inne programy społeczne na razie nie przyczyniły się do poprawy liczby urodzeń w Polsce.

Ten program ma także inne funkcje, inne cele – przede wszystkim wyciąganie z ubóstwa setek tysięcy polskich rodzin, które mają dzieci, szczególnie rodzin wielodzietnych – podkreślił premier.

Zapewnił, że “nie będzie kryteriów (dochodowych – PAP), nie będzie ograniczeń. 800 plus będzie wypłacane na każde dziecko” tak długo, jak długo on będzie odpowiadał za prace rządu. 

Zdecydowany wpływ świadczenia na ograniczenie ubóstwa wśród dzieci

W październiku do Sejmu wpłynęło sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji ustawy o 500 plus na przestrzeni 7 lat (2016-2023). Z rządowej analizy wynika, że wprowadzenie świadczenia wychowawczego miało “zdecydowany wpływ” na ograniczenie ubóstwa wśród dzieci, jednak został on w pewnym stopniu zniwelowany przez wzrost inflacji w latach 2022-2023. Rząd podkreślił, że podniesienie kwoty świadczenia z 500 do 800 zł na dziecko miało na celu przeciwdziałanie skutkom tego wzrostu. Efekty tej zmiany mają być widoczne w 2024 r.

Przypomnijmy, że najnowszy raport EAPN Polska (Poverty Watch) na temat ubóstwa pokazał, że w 2023 r. skrajna bieda wśród dzieci wzrosła z 5,7 proc. do 7,6 procent. To oznacza, że 522 tys. dzieci żyło poniżej minimalnej granicy egzystencji.

Prof. Balcerowicz: 800 plus to łapówka polityczna

Ograniczony wpływ na dzietność

Rząd wskazał też w sprawozdaniu, że program “Rodzina 500 plus” miał bardzo ograniczony wpływ na dzietność: prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia.

Pieniądze to nie wszystko. Świadczenie takie jak 500 plus czy 800 plus znosi tylko niektóre bariery do posiadania dzieci – powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM specjalista ds. demografii Mateusz Łakomy, autor książki “Demografia jest przyszłością”. 

Specjalista ds. demografii: 800 plus znosi tylko niektóre bariery do posiadania dzieci

Na pytanie, czy poparłby zatem likwidację programu 800 plus, odpowiedział: Ten program działa na jedną bardzo ważną barierę: utrzymywania dziecka przez całe jego życie. To ważne dla osób, które chcą mieć co najmniej trójkę dzieci.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAtak na austriackich żołnierzy ONZ w Libanie
Następny artykułРосія відправить на війну хворих на гепатит В і С