A A+ A++

Nowe schody i elewacja, historyczny zegar z dwiema tarczami, podświetlane napisy „Łuków”, kącik zabaw dla dzieci, oznaczenia w alfabecie Braille’a, dotykowe mapy otoczenia, energooszczędne oświetlenie, system inteligentnego zarządzania budynkiem, monitoring – to tylko niektóre z elementów dworca PKP w Łukowie, które powstaną w trakcie trwającego właśnie remontu.

Monumentalny, w stylu klasycystycznym i nowocześnie wyposażony – taki będzie dworzec w Łukowie po zakończeniu inwestycji. Dodatkowo obiekt nie będzie już tylko miejscem obsługi podróżnych, ale zyska nową, kulturalną funkcję.

Koszt przebudowy dworca w Łukowie to 31 mln zł brutto. Inwestycja jest dofinansowana ze środków z budżetu państwa. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą przebudowy firma Texom sp. z o.o. Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszej połowie 2026 roku.

Przebudowa dworca kolejowego w Łukowie będzie miała kompleksowy charakter. Obejmie ona pochodzący z 1866 roku, a następnie przebudowany po wojnie w latach 1919-1921 budynek wraz z jego najbliższym otoczeniem. Renowację przejdą schody przed wejściem głównym oraz elewacja dworca. Odtworzone na wzór historycznych zostaną drzwi i okna, a na fasadzie od strony peronów i miasta oraz na elewacjach bocznych pojawią się podświetlane napisy „Łuków”. Na ścianie dworca od strony peronów odtworzony będzie także historyczny zegar z dwiema tarczami.

Wnętrze dworca będzie nowoczesne, ale pojawią się tu także elementy nawiązujące do historii obiektu, m.in. odtworzona zostanie boazeria i posadzki ze wzorem w szachownicę. Z holu wydzielono osobną poczekalnię znajdującą się za szklanym przepierzeniem, gdzie znajdzie się również kameralny kącik zabaw dla najmłodszych. Hol zostanie wyposażony w gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, defibrylator oraz stację ładowania urządzeń mobilnych i kilka ławek. Tuż obok znajdą się także toalety dla podróżnych. Na parterze przewidziano dodatkowe pomieszczenie na wynajem. Nieco ponad 850 mkw. powierzchni dworca zajmie filia Łukowskiego Ośrodka Kultury z salą widowiskową na 300 osób wraz zapleczem technicznym. Będzie się ona mieścić na piętrze budynku, natomiast na parterze zlokalizowane będą foyer, kasa, szatnia, toalety oraz garderoby.

Dzięki przebudowie dworzec w Łukowie będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne oraz wprowadzone takie rozwiązania, jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy mapy dotykowe budynku i jego otoczenia. Dworzec zyska nowoczesne i energooszczędne oświetlenie. Poprzez wymianę okien i drzwi, a także dzięki zainstalowaniu kurtyn powietrznych ograniczone zostaną straty ciepła. Nad pracą urządzeń technicznych będzie czuwał system inteligentnego zarządzania budynkiem, który będzie jednocześnie odpowiedzialny za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Zaprojektowano również nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym monitoringu, kontroli dostępu i przeciwpożarowe.

Przebudowa dworca w Łukowie obejmie również jego najbliższe otoczenie. W projekcie zaplanowano zwiększenie powierzchni terenów zielonych i nowe nasadzenia przy budynku dworca oraz na granicy pomiędzy placem dworcowym i ulicą. Nowe będą również chodniki i nawierzchnia placu. Wzdłuż alei przylegającej do fasady zostaną wyznaczone miejsca parkingowe, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi, a także niewielka strefa kiss&ride. Wzdłuż ulicy zaprojektowano postój taksówek. Przy południowo-wschodniej elewacji dworca, powstaną dwie wiaty rowerowe.

Koszt przebudowy dworca w Łukowie to 31 mln zł brutto. Inwestycja jest dofinansowana ze środków z budżetu państwa. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą przebudowy firma Texom sp. z o.o. Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszej połowie 2026 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZłota Piłka dla Lewandowskiego. Teraz albo już nigdy [OPINIA]
Następny artykułMobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich już 4 listopada w Chorzowie!