A A+ A++

Każdego roku nadchodzi ten czas, gdy dni stają się coraz krótsze, powietrze chłodniejsze, a zewsząd zerkają na nas ogromne pomarańczowe dynie. To znak, że przed nami Halloween, które coraz chętniej obchodzi się nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że za tym beztroskim świętowaniem kryje się coś znacznie bardziej niepokojącego niż okolicznościowe ozdoby – cukier!

Słodkie zagrożenie Halloween – jak cukier wpływa na zdrowie jelit?
/123RF/PICSEL

Negatywny wpływ cukru na zdrowie jelit

Jelita są domem dla trudnej do policzenia liczby mikroorganizmów, znanych jako mikrobiom jelitowy. Na co dzień żyją tam we względnej równowadze, ale jak ostrzegają naukowcy, cukier i inne składniki obecne w halloweenowych przysmakach mogą łatwo ją zakłócić, prowadząc do rozwoju szkodliwych bakterii i osłabienia odporności organizmu, a także innych przypadłości. Według badań gastroenterologa Christophera Dammana z University of Washington, mikrobiom odgrywa kluczową rolę w zdrowiu całego organizmu, regulując trawienie, metabolizm, a nawet zdrowie mózgu.

Wyjaśnia on, że zdrowy mikrobiom działa jak mikrobiologiczna fabryka, trawiąc składniki odżywcze, których organizm sam nie jest w stanie przyswoić, jak błonnik i polifenole obecne w roślinach. Wytwarza też cenne metabolity, które chronią organizm przed infekcjami i wspierają zdrowie mózgu. Jednak cukier, tłuszcze nasycone i dodatki w słodyczach mogą zakłócić ten proces, sprzyjając rozwojowi bakterii zapalnych, które osłabiają barierę jelitową i prowadzą do otyłości, infekcji, chorób autoimmunologicznych, a nawet zaburzeń poznawczych typu choroba Alzheimera.

Lepsze i gorsze słodkości

I chociaż żaden cukierek nie jest zdrowy, niektóre mogą być mniej szkodliwe dla mikrobiomu niż inne i to właśnie takie warto wybierać w Halloween. Wśród lepszych wyborów znajdują się słodycze z orzechami i owocami, takie jak migdały w miodzie czy jabłka w karmelu, które dostarczają błonnika i polifenoli. Z drugiej strony znajdują się zaś pełne syropu glukozowo-fruktozowego, tłuszczów nasyconych i innych dodatków kolorowe żelki, draże i cukierki, które lepiej omijać szerokim łukiem. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСуд виніс вирок учасникам банди, які під виглядом ТЦК обкрадали ухилянтів на Львівщині
Następny artykułNa co zwrócić uwagę przy wyborze biura do wynajęcia w Warszawie?