A A+ A++

Przybywa specjalistów zajmujących się operacjami z wykorzystaniem robota operacyjnego da Vinci Xi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Do zespołu chirurgów dołączył dr n. med. Paweł Renkielski.

To znakomity specjalista z zakresu chirurgii ogólnej i onkologicznej, ale przede wszystkim doświadczony jest w zakresie chirurgii robotowej – zaznacza prof. Jacek Zieliński, koordynator Oddziału Chirurgicznego Ogólnego i Chirurgii Onkologicznej słupskiego szpitala.

Dr n. med. Paweł Renkielski zdobywał doświadczenie zawodowe w Polsce i w Szwecji. Pracował m.in. w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, a następnie pracował przez 16 lat w Szpitalu Miejskim w Växjö w Szwecji. Dzięki tej praktyce od 13 lat operuje techniką laparoskopową, a od 10 lat robotową.

Jego doświadczenie dotyczy głównie operacji jelita grubego. – Gdy przyjechałem tam 16 lat temu to była kolosalna różnica między zabiegami otwartymi stosowanymi w Polsce i laparoskopowymi, które były w Szwecji – zaznacza dr Renkielski. – Dzięki temu, teraz, gdy pojawiły się przychylne prądy mogę wspierać profesora Zielińskiego. Cieszę się, że dzięki zaproszeniu do pracy w słupskim szpitalu będę mógł współuczestniczyć w szkoleniach laparoskopowych i robotycznych bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu, które zdobywałem w Szwecji.

Do zespołu chirurgów dołączył dr n. med. Paweł Renkielski specjalista operacji robotycznych (Fotografia: Paulina Kawalec)

Specjalista operacji robotycznych dołączył do słupskiej chirurgii

Dr Renkielski to drugi specjalista chirurgii w zakresie operowania robotyką w chirurgii, który w ostatnim czasie podjął pracę w słupskim szpitalu. We wrześniu do zespołu dołączył dr n. med. Jerzy Draus, ma na swoim koncie ponad tysiąc procedur z wykorzystaniem robota. Jest współzałożycielem European Academy of Robotic Colorectal Surgery. W charakterze proktora szkoli i ocenia pracę chirurgów onkologicznych używających systemu robotycznego w ponad czterdziestu klinikach w Europie m.in. we Francji, w Szwajcarii, Szwecji, Norwegii i Finlandii.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku w styczniu tego roku kupił robota chirurgicznego da Vinci Xi, czyli najnowocześniejsze urządzenie tego typu. Od tego czasu chirurdzy w słupskim szpitalu wykonali ponad sto operacji.

Po zmianach kadrowych, do których doszło w oddziale chirurgicznym słupskiego szpitala, w celu zapewnienia obsady specjalistów zajmujących się operacjami robotycznymi ordynator słupskiej chirurgii zdecydował się na szkolenie kilku zespołów chirurgicznych. Do przejścia szkoleń z oddziału chirurgicznego wyznaczono 5 lekarzy.

Informacja prasowa oraz zdjęcie Wojewódzki Szpital Zespolony w Słupsku. Fotografia autorstwa: Paulina Kawalec.
Fotografia została zmieniona przez redakcję 10minut.tv w stosunku do nadesłanej kopii pod względem wielkości, formatu oraz rodzaju pliku graficznego – do celów publikacji cyfrowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo z krzyżem przy ul. Giewont? Miał upamiętniać bohaterów. Teraz niszczeje
Następny artykułIzraelski żołnierz nie może mieć krzyża na grobie. Zostanie usunięty z cmentarza?