A A+ A++

Choroby psychiczne – mimo że świadomość społeczna rośnie – wciąż wiążą się ze stygmatyzacją, przez którą wielu cierpiących na nie ludzi wstydzi się szukać profesjonalnej pomocy. Sprawdź, na jakie objawy warto zwrócić uwagę i kiedy udać się do psychiatry!

Kiedy udać się do psychiatry?

Decyzja o wizycie u psychiatry nie zawsze jest prosta, ponieważ wiele osób wstydzi się przyznać do swoich problemów. Tymczasem konsultacja u tego specjalisty to przejaw odpowiedzialności za samego siebie i dbałości o własne zdrowie.

Do psychiatry warto się udać, gdy doświadczasz objawów, które mogą wskazywać na zaburzenia psychiczne. Należą do nich m.in.:

  • przewlekłe obniżenie nastroju, poczucie beznadziei i braku sensu życia;
  • długotrwałe zaburzenia snu, takie jak bezsenność lub nadmierna potrzeba snu;
  • problemy z koncentracją, pamięcią i wykonywaniem codziennych obowiązków;
  • drażliwość, agresja lub wycofanie społeczne;
  • różnego rodzaju fobie;
  • myśli lub próby samobójcze (to alarmujący sygnał, w przypadku którego nie należy odkładać wizyty u psychiatry). 

Z decyzją o wizycie u psychiatry nie należy zbyt długo zwlekać – jeśli objawy takie jak pogorszenie nastroju, zaburzenia snu czy problemy z pamięcią utrzymują się przez co najmniej 2 tygodnie, rozważ wsparcie doświadczonego specjalisty.

Szukasz dobrego psychiatry we Wrocławiu? Sprawdź ofertę LUX MED Harmonia!

Kiedy psycholog kieruje pacjenta do psychiatry?

Kiedy pojawiają się problemy psychiczne, wiele osób kieruje swoje kroki do gabinetu psychologa. Jednak specjalista ten – choć ma szerokie kompetencje w zakresie wspierania zdrowia psychicznego – nie zawsze potrafi samodzielnie pomóc pacjentowi. Psycholog rekomenduje wówczas wizytę u psychiatry, aby uzyskać pełną diagnozę i wdrożyć farmakoterapię, jeśli jest ona niezbędna. Współpraca psychologa i psychiatry pozwala na holistyczne podejście do procesu leczenia.

Kiedy psychiatra kieruje pacjenta do szpitala?

W niektórych przypadkach standardowa terapia prowadzona w gabinecie psychiatry może okazać się niewystarczająca. W takiej sytuacji lekarz, działając w trosce o dobro pacjenta, decyduje się na skierowanie go do szpitala psychiatrycznego.

Pacjenci mogą być kierowani do szpitala w trybie planowym lub nagłym. Leczenie planowe dotyczy sytuacji, gdy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań lub wdrożenie farmakoterapii wymagającej stałego monitorowania. Natomiast tryb nagły dotyczy przypadków, w których choroba przeszła w poważną fazę, zagrażającą zdrowiu i życiu pacjenta.

Pobyt w szpitalu psychiatrycznym – choć może budzić obawy – to ważny krok w powrocie do zdrowia. Współczesne kliniki psychiatryczne stawiają na kompleksową opiekę, w której wykwalifikowany personel dba o efektywny proces leczenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Czechach głośno o Świątek i jej nowym trenerze. “Dochodzi do starcia…”
Następny artykułРадіодиктант-2024: коли і де слухати “Магію голосу”. Пряма трансляція