A A+ A++

Poznaj strelicję

Duże, rozłożyste soczyście zielone liście tworzące gęsty pokrój to znak rozpoznawczy strelicji. Pochodzi z południowej Afryki i tam jest bardzo rozpoznawalna, ale także powszechnie tworzy się z niej właśnie tam bukiety. Dlaczego? Nie tylko ze względu na fakt, że jej kwiaty przypominają wyglądem rajskiego ptaka, ale również są bardzo trwałe i takie wiązanki mogą zdobić nasz dom nawet miesiąc. Oczywiście, w naszych domowych warunkach strelicja kwitnie niezmiernie rzadko, ale nie powinniśmy się zrażać. Dlaczego? Nie dość, że uprawa rośliny – mimo zaliczana do trudnych – może przynieść wiele radości, to szybko wypełni pustą przestrzeń w domu przepięknymi liśćmi.

Roślina kameleon. Wyjątkowy okaz powstał w PolscePolsat News

Strelicja osiąga imponujące rozmiary

Strelicja to pokaźna roślina. Może mierzyć dwa metry wysokości (fot. Getty Images)CanvaProINTERIA.PL

Mimo tego, że strelicja przywykła do wzrostu w afrykańskim słońcu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją uprawiać w naszych domach. Zanim jednak pobiegniemy do marketu, lepiej się zastanowić nad jej kupnem. Dlaczego? Ponieważ potrzebuje sporo przestrzeni, gdyż może osiągnąć dwa metry wysokości i tyle samo szerokości. Z drugiej strony ma dość specyficzne wymagania, jednak tym nie trzeba się za bardzo przejmować: wystarczy zadbać o te minimalne, ponieważ strelicja jest jedną z szybko adaptujących się roślin, jakie można uprawiać w naszych domach.

Warunki dla strelicji w naszych domach: poznaj je

Strelicja ma twarde warunki dotyczące oświetlenia (fot. Getty Images)

Strelicja ma twarde warunki dotyczące oświetlenia (fot. Getty Images)CanvaProINTERIA.PL

Chcemy, aby strelicja z czasem zakwitła? Musi mieć odpowiednie miejsce. Przede wszystkim roślina potrzebuje sporej dawki promieni słonecznych, ponieważ ich brak powoduje, że roślina marnieje, przestaje rosnąć albo liście pojawiają się bardzo rzadko. Specjaliści twierdzą, że optymalne miejsce dla strelicji znajduje się w pobliżu wschodniego albo zachodniego okna. Nie poleca się zaś, aby znajdowała się tam, gdzie południowe słońce może ją poparzyć.

Strelicja lubi stałe warunki temperaturowe. Optymalnie, aby była w otoczeniu, gdzie stale jest około 24 stopni Celsjusza, choć zimą może być około 15. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby strelicja stała na tarasie i balkonie, jednak możliwe jest to wyłącznie latem. Przymrozki dla strelicji mogą być niebezpieczne, wtedy całą rośliną szybko obumrze. Pamiętajmy również, że zmiany temperatury w domu są również przeszkodą dla uprawy strelicji, więc trzeba unikać przeciągów.

Zobacz również:

Pielęgnacji strelicji w małym palcu

Czego potrzebuje strelicja, aby rosła i zakwitła? Przede wszystkim dwóch zabiegów, które nie powinny nikogo dziwić, czyli regularnego podlewania oraz nawożenia.

  • Podlewanie: powinno być regularne, aby podłoże było stale wilgotne. Jak sprawdzić, że strelicja wymaga podlewania? Wystarczy wsadzić palec w ziemię: jeśli wierzch jest suchy, ale głębsze partie lekko wilgotne, trzeba roślinie dać niewielką ilość wody. Zimą i jesienią z kolei strelicję podlewamy oszczędnie.

  • Nawożenie: comiesięczne dawki preparatów wieloskładnikowych są absolutną koniecznością. Można sięgać po te uniwersalne oraz te przeznaczone wyłącznie dla roślin zielonych. Nawożenie powinno trwać przez cały okres wegetacyjny z wyjątkiem jesieni i zimy.

Kiedy kwitnie strelicja? Ubzrój się w cierpliwość

Strelicja nie zakwitnie natychmiast. Trzeba poczekać kilka lat

Strelicja nie zakwitnie natychmiast. Trzeba poczekać kilka lat123RF/PICSEL

Wiemy już, że strelicja zakwita, ale nie jest to zbyt częste zjawisko, zwłaszcza w warunkach domowych. Oczywiście, istnieje większe prawdopodobieństwo, że kolorowe płatki się pojawią, jeśli będziemy o naszą roślinę należycie dbać. Trzeba wiedzieć jednak, że nie zdarza się to również od razu po zakupie. Strelicja kwitnie dopiero po czwartym/piątym roku domowej uprawy, ale ten czas może znacznie się wydłużyć.

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUkradli 22 tony sera cheddar o wartości 300 000 funtów
Następny artykułJoanna Łęcka z Katowic w programie TVN Style. “Wyobraźnia uruchamia się w lumpeksach”