Na trzy miesiące do aresztu trafił zatrzymany przez policjantów z Komisariatu II Policji Zabrzu 33-letni mieszkaniec Zabrza. Mężczyzna 2 lata temu wyszedł z wiezienia, gdzie również odbywał wyrok za znęcanie się. Niestety jak widać, nie zmienił swojego postępowania. Za znęcanie się kodeks karny przewiduje kare nawet do 5 lat pozbawiania wolności. Jednak w tym przypadku może być ona zwiększona z uwagi na recydywę podejrzanego.
Zabrze: 33-latek ponownie zatrzymany za przemoc w rodzinie
Policjanci z Komisariatu II Policji w Zabrzu zatrzymali 33-latka, który od sierpnia bieżącego roku znęcał się nad swoją 34-letnią żoną. Zebranych przez mundurowych informacji wynikało, że mężczyzna znęcał się nad nią fizycznie i psychiczni. Jak często w takich przypadkach wiązało się to z nadużywaniem przez podejrzanego alkohol. Po zebraniu materiału dowodowego przez kryminalnych 33-latek został zatrzymany i przesłuchany. W trakcie czynności usłyszał zarzut znęcania się nad żoną. W czwartek na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zdecydował się zastosować wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.
Pamiętaj! Masz prawo złożyć na Policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę!
Postępowanie ofiar przemocy w rodzinie jest często bardzo podobne. W przypadku osób dorosłych, po pierwszych przypadkach agresji, próbują one rozmawiać ze sprawcami na temat tego, co zrobili, starając się wzbudzić w nich poczucie winy.
Przemoc w rodzinie – nie daj się oszukać obietnicom poprawy
Cechą łączącą zdarzenia związane z przemocą domową jest również to, że wiele ofiar zgłaszających przestępstwo, po kilku dniach wycofuje się ze swoich zeznań, tłumacząc to „obietnicą poprawy sprawcy”, „wiarą w jego zmianę”.
Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że „poprawa” była tylko chwilowa i sytuacja zaczyna się powtarzać. Warto zauważyć, że przemoc domowa ma miejsce nie tylko w rodzinach patologicznych, ale również w tzw. dobrych, normalnych na pozór domach.
Wśród sprawców takich przestępstw są zarówno mężczyźni, jak i kobiety, osoby młode i w podeszłym wieku, z wykształceniem podstawowym i tytułami naukowymi.
Ofiary przemocy domowej – jak reagować na krzywdę?
Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.
Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań-przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno.
Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS