A A+ A++

Ruszyła 9 edycja ogólnopolskiej kampanii “Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” . Celem akcji jest zwrócenie uwagi na prawidłowe działanie świateł, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Inauguracja akcji na Lubelszczyźnie odbyła się (24.10.2024)w Lublinie z udziałem policjantów z KWP w Lublinie i zaproszonych gości. Przypominamy też o możliwości bezpłatnego sprawdzenia świateł w pojazdach na wybranych stacjach kontroli pojazdów w naszym województwie.

briefing prasowy z udziałem policjantów

Jesienią, kiedy wcześnie zapada zmrok i pogarszają się warunki atmosferyczne, sprawne, prawidłowo wyregulowane światła mają wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo użytkowników dróg.  Pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę znajdującą się na drodze, czy pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Z kolei nieprawidłowe oświetlenie pojazdu i co za tym idzie zła widoczność, może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach.

Prawidłowe działanie świateł jest determinowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wówczas mamy dużo większe szanse na właściwą reakcję, która może ostatecznie zdecydować czy do potrącenia dojdzie, czy też będziemy mogli jego uniknąć.

briefing prasowy z udziałem policjantów

W dzień światła pełnią rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, a po zapadnięciu zmroku ich rolą jest również oświetlenie drogi przed pojazdem i co istotne innych nieoświetlonych przeszkód czy pieszych. Nieprawidłowo ustawienie świateł w pojeździe, może skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi albo prowadzić do oślepienia innych kierowców czy pieszych.

Kampania “Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, firma DEKRA Polska sp. z o.o., firma Speed Car sp. z o.o., firma Screen Network S.A. oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W tym roku to już 9 edycja tego przedsięwzięcia.

O tym jak ważne jest dla bezpieczeństwa na drodze działanie świateł w pojazdach mówili dziś podczas zorganizowanego briefingu przy Speed Car przy ul. Lubartowskiej w Lublinie – nadkomisarz Andrzej Fijołek Rzecznik Prasowy KWP w Lublinie wraz z asp. Renatą Szpakowską z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie oraz zaproszeni goście  – diagnosta samochodowy z firmy Speed Car – Pan Mariusz Gąbka oraz  biegły sądowy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym  – Pan Daniel Falandysz.

briefing prasowy z udziałem eksperta od wypadków drogowych

Na uwagę zasługuje fakt, że prawidłowe działanie świateł wymaga profesjonalnej oceny, dlatego w ramach kampanii w terminach: 26.10; 16.11; 23.11; 7.12. b.r. kierowcy będą mieli możliwość bezpłatnego sprawdzenia świateł w pojazdach na stacjach kontroli funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów oraz należących do firmy Dakra Polska Sp. z o.o., Holdingu Polskiego Związku Motorowego, firmy Speed Car Sp. z o.o., jak też na innych stacjach, które zgłosiły chęć uczestnictwa w kampanii.

briefing prasowy z udziałem policjantówi ekspertów

Zainteresowanym w dotarciu do najbliższej stacji kontroli wspierającej kampanię pomoże aplikacja Yanosik.

Pełny wykaz stacji można znaleźć na stronie internetowej policja.pl, dlakierowcow.policja.pl, na stronach jednostek terenowych Policji oraz na stronie yanosik.pl/dobre-swiatla.

nadkomisarz Anna Kamola

Advertisements
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoniec niezwykłej serii Francuza. Dwie “strzelby” w finale w Bazylei
Następny artykułPapieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich przedstawi swój pierwszy raport roczny