A A+ A++

Obecnie wykrycie zawału serca może wymagać badań trwających nawet kilka godzin. Choć samo badanie EKG zajmuje zaledwie kilka minut, laboratoryjne testy krwi, pozwalające na wychwycenie oznak zawału, trwają już co najmniej godzinę. Nierzadko konieczne jest ich powtarzanie.

W przypadku ataku serca każda sekunda jest niezwykle cenna. Dlatego przełomową metodą może być rozwiązanie opracowane przez zespół specjalistów z amerykańskiego Johns Hopkins University.

Wykrycie zawału w kilka minut. Sensacyjny wynik prac naukowców

Nowa ścieżka diagnostyki oparta jest na wykorzystaniu biofoniki, dziedziny łączącej elementy biologii i fotoniki. Główni autorzy badań, Peng Zheng i Ishan Barman, rozwijają zastosowanie światła laserowego do wykrywania biomarkerów, które wskazują, że organizm reaguje na różne choroby.

ZOBACZ: Naukowcy odkryli “gen szczupłości”. Chudnie się znacznie szybciej

Udało im się między innymi rozpoznać wczesne sygnały, które krew wysyła w przypadku zawałów serca. Zheng wskazuje, że szybkie rozpoznanie jest niezwykle ważne, a jednocześnie trudne.

Chociaż jest to dolegliwość, która występuje stosunkowo często, jej szybkie i dokładne rozpoznanie wciąż sprawia trudności. Wpływają na to zróżnicowane objawy, które na wczesnym etapie ataku mogą być tak subtelne, że łatwo je zignorować. Tymczasem im szybsza reakcja, tym większe szanse na uratowanie zdrowia lub życia pacjenta.

Test opracowany przez naukowców z Johns Hopkins University daje wyniki od pięciu do siedmiu minut. Co więcej, twórcy metody przekonują, że jest on tańszy i dokładniejszy od obecnie stosowanych metod.

Kolejnym plusem jest to, że z takiego testu można korzystać w warunkach poza laboratoryjnych. Dzięki temu ratownicy, a nawet sami pacjenci, mogą dokonać diagnozy.

Szybki test zdiagnozuje atak serca. Odkrycie o “wielkim potencjale”

Na czym polega istota odkrycia? Jego podstawą jest mikroskopijny chip, na którym badana jest krew. Ultracienka metapowierzchnia urządzenia nasila sygnały elektryczne i magnetyczne podczas wykonywania spektroskopii Ramana.

Dzięki niezwykłej wrażliwości tego urządzenia wychwytywane są biomarkery zawału, które obecne metody często “wyłapują” dopiero w późnych momentach ataku.

ZOBACZ: Naukowcy twierdzą, że starzejemy się skokami. Wskazali lata nagłych zmian w organizmie

Okazuje się, że nie tylko pacjenci z chorobami serca mogą być beneficjentami opracowanego wynalazku. Być może będzie on również używany w przypadku chorób nowotworowych i zakaźnych. Ishan Barman podkreślił, że tej technologii “nic nie ogranicza”.

Wyraził nadzieję, że w przyszłości uda się wyniki prac przekuć w stworzenie przenośnego urządzenia “takiego jak trikoder ze Star Treka”, które błyskawicznie umożliwi analizę kropli krwi.

Test zostanie poddany kolejnym badaniom klinicznym i ma być stopniowo udoskonalany.

red.
/ polsatnews.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВо Львове за взятку задержали сотрудника ТЦК: что говорят в областном военкомате (фото)
Następny artykułРосіяни переглянули супутникові знімки Жулян і дійшли висновку, що пробити протиракетну оборону Києва можливо лише одним способом