A A+ A++

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny ogłosił, że w piątek startują darmowe szczepienia przeciwko COVID-19. Tego dnia opublikowana zostanie pełna lista miejsc, gdzie można się zaszczepić, a do punktów trafi po 100 dawek.

Bezpłatne szczepienia na COVID-19 ruszają już w piątek

Ruszają bezpłatne szczepienia przeciwko COVID-19

– W piątek rano będzie w sieci dostępna lista punktów szczepień, będzie można sprawdzić, gdzie mamy najbliżej i udać się na szczepienie – zapowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w radiu RMF FM.

Szczepionki będą bezpłatne. Refundowane jest również wykonanie szczepienia.

– Mamy ok. 160 tys. zamówień. Do poszczególnych punktów dostarczamy po 100 dawek – dodał wiceminister zdrowia.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce stanęły. Powodem brak dostępnych dawek nowych szczepionek

Fala zachorowań trwa

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny zwrócił uwagę, że szczyt fali zachorowań na COVID-19, trwa już od tygodnia. Jak przyznał, było to zaskoczenie zarówno dla wirusologów, jak i epidemiologów. Dodał, że wirus zmienia swój charakter i “kto wie, czy w kolejnych latach nie rozminiemy się z tzw. sezonowością. Wirus na przykład będzie pojawiał się jeszcze wcześniej, co będzie utrudniać walkę z nim, bo firmy, które opracowują szczepionki też muszą mieć na to czas“.

Jak dostać szczepionkę? To proste!

Ministerstwo Zdrowia w tym roku kupiło 1 mln 54 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 od dwóch firm – Moderny i Novavaxu. Szczepienia będą odbywały się na podstawie e-skierowania, które znajdziemy na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Automatyczne wystawianie skierowań ruszyło już 18 października.

Jeśli nie mamy takiego e-skierowania, nic straconego. Można je bez problemu wystawić na miejscu w punkcie szczepień – wystarczy, że uprawniona osoba sprawdzi nasz wiek i czas, jaki minął od ostatniej dawki.

Gdzie i jak zapisać się na szczepienie?

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą dostępne w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. To wygodne rozwiązanie – wystarczy, że znajdziemy punkt szczepień w swojej okolicy.

Które szczepienia sfinansuje Ministerstwo Zdrowia?
Które szczepienia sfinansuje Ministerstwo Zdrowia?

Na szczepienie możesz zapisać się na dwa sposoby

Pierwszy to przez swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP), o ile wybrany punkt szczepień udostępnia terminy w e-Rejestracji. Drugi sposób to bezpośrednia rejestracja w wybranym punkcie szczepień. Pełna lista miejsc, gdzie można się zaszczepić, będzie dostępna na stronie pacjent.gov.pl.

A co, jeśli kupimy własną szczepionkę?

Jeśli zdecydujemy się na zakup własnej szczepionki (takiej, która jest dopuszczona do obrotu w Polsce), możemy ją wykorzystać, a NFZ rozliczy to szczepienie tak samo, jakbyśmy dostali szczepionkę od Ministerstwa Zdrowia – ale tylko wtedy, gdy szczepienie wykonamy w aptece.

Natomiast jeśli zdecydujemy się na zaszczepienie w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), to niestety nie będzie już osobnego rozliczenia z NFZ, a koszt takiego szczepienia musimy pokryć sami.

Ruszają szczepienia przeciw krztuścowi dla ciężarnych
Ruszają szczepienia przeciw krztuścowi dla ciężarnych

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAranżacja wnętrz z dynią w tle
Następny artykułВ ОВА опровергли информацию о погибших в Купянске