A A+ A++

Komitet organizacyjny przygotowuje się do tegorocznej kwesty „Ocalić od zapomnienia”, której celem jest ratowanie pomników nagrobnych na prudnickim cmentarzu komunalnym.

Dzięki realizowanej od kilku lat akcji udało się odnowić i wzbogacić o nowe elementy nagrobek polskiego działacza społecznego i narodowego Filipa Roboty (1841-1907). Z kolei w trakcie prac wykończeniowych jest odnowa okazałego pomnika niemieckiego burmistrza Paula Langego (1874-1920). Celem kolejnych działań jest charakterystyczny grób przedstawiający złamaną kolumnę, którą oplata wąż, stojący w sąsiedztwie XVIII-wiecznego pomnika św. Franciszka Ksawerego, obok ogrodzenia cmentarza i przy boisku Szkoły Podstawowej nr 4. Pochowany został tu Moritz Kremser (1839 – 1889). Artykuł na temat tego medyka ukazał się w Tygodniku Prudnickim, w wydaniu z 16.10.2024 (e-wydanie na e-kiosk.pl).

Akcję „Ocalić od zapomnienia” realizują członkowie Towarzystwa Historycznego Ziemi Prudnickiej we współpracy z Muzeum Ziemi Prudnickiej i Gminą Prudnik, która jest właścicielem zabytkowego cmentarza. To właśnie forma „zabytkowości” terenu wymaga, by podejmowane na jego terenie prace były konsultowane z urzędem konserwatorskim. Prudniczanie wzorowali się na podobnych akcjach organizowanych od lat w dużych miastach z najsłynniejszą zbiórką na warszawskich Powązkach, z udziałem między innymi znanych aktorów. Regionalnie prudniczanie byli prekursorami i dziś podobne kwesty odbywają się między innymi w Opolu. W 2023 r. podczas prudnickiej zbiórki pozyskano blisko 19,8 tys. zł.

W związku z wrześniową powodzią powstał dylemat, czy organizować kwestę. Większość członków grupy organizacyjnej uznała, że jednak warto, przede wszystkim z konieczności na ciągłość realizowanych prac. Uzyskane w tegorocznej kweście pieniądze przeznaczone zostaną na dokończenie prac przy pomniku Langego oraz rozpoczęcie odnowy nagrobka Kremsera. Prace przy tym ostatnim mają po części charakter ratunkowy, ponieważ główny element pomnika coraz bardziej odchyla się od pionu. Nagrobek ma wysokie walory artystyczne – bogatą symbolikę sepulkralną, dziś niestety już unikatową na terenie prudnickiej nekropolii. Te dwa argumenty przeważyły, aby to właśnie tym obiektem zająć się jako kolejnym w ramach akcji. W październiku Piotr Kulczyk z THZP przeprowadził przy grobie prace porządkowe.

Zbiórka prowadzona będzie podczas dnia Wszystkich Świętych w godz. 10.00 – 16.00. Kwestarze z identyfikatorami stać będą przy bramach cmentarza.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZagrali jedną z najsłynniejszych scen w historii polskiego kina. Karol Strasburger wspomina, co usłyszał od męża Jadwigi Barańskiej
Następny artykułПольша отказалась передавать ВСУ оружие, купленное в Южной Корее