A A+ A++

Limanowa. Po 13 latach starań cmentarz żydowski w Limanowej został uporządkowany. Dzięki wsparciu darczyńców, z inicjatywy stowarzyszenia Sądecki Sztetl usunięto bujną roślinność, samosiejki oraz gałęzie, co sprawiło, że nekropolia jest zadbana i gotowa na dalsze działania, które zapowiadają członkowie stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Sądecki Sztetl poinformowało o zakończeniu pierwszego etapu prac porządkowych na cmentarzu żydowskim w Limanowej, który przez wiele lat był zaniedbany i porośnięty bujną roślinnością. Dzięki wsparciu finansowemu darczyńców, udało się wykosić trawę, usunąć samosiejki oraz gałęzie. Prace nadzorował członek stowarzyszenia, Adam Nowak. Jest to inicjatywa Sądeckiego Sztetla, realizowana w porozumieniu z zarządzającą obiektem Gminą Wyznaniową Żydowską w Krakowie. 

O historii cmentarza nie można zbyt wiele powiedzieć z powodu braku źródeł. Powstał on najprawdopodobniej w XIX w., co było skutkiem dynamicznego rozwoju demograficznego lokalnej społeczności żydowskiej. 

W przeszłości cmentarz był miejscem zbrodni – podczas II wojny światowej Niemcy dokonywali tam masowych egzekucji miejscowych Żydów. Już w czasie wojny obiekt był wielokrotnie dewastowany – zniszczono okalający go mur, a także większość macew, z których część wykorzystywano m.in. jako materiał do budowy ławek na limanowskim rynku. Jeszcze w 1947 r. raportowano, że nekropolia jest profanowana.

Do współczesnych czasów na cmentarzu przetrwało kilkanaście nagrobków z inskrypcjami, głównie w języku hebrajskim, z których najstarsze pochodzą z XIX wieku. Macewy wykonano z piaskowca i marmuru, a ich stan jest różny – niektóre są połamane, inne przewrócone, a inskrypcje na wielu już dawno się zatarły. 

Sądecki Sztetl zachęca do dalszego wspierania działań na rzecz ochrony cmentarza i jego historii. Szczegóły dotyczące wsparcia finansowego dostępne są na stronie internetowej stowarzyszenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKMP w Płocku podsumowuje działania grupy SPEED: 127 wykroczeń w minionym tygodniu
Następny artykułTrench Tales to projekt jednego twórcy. Ukazuje piekło I wojny światowej