A A+ A++

CZYTAJ TEŻ: Grażyna Kulczyk: „Mogłabym polecieć na Księżyc, a ludzie i tak widzieliby twarz męża pod maską kosmonauty. To boli”

2. STAŃ SIĘ SZARA. ALE NIE ZNIKAJ

Nie chodzi o to, żebyś zamieniła się w szarą myszkę. „Stay gray” w żargonie szpiegowskim oznacza wtopić się w otoczenie. Nie chodzi tu o stawanie się jednym z mebli, ale raczej pokazanie się z jak najlepszej strony. „Jako kobieta poruszająca się pośród samców alfa uważałam, żeby starannie zachowywać równowagę. Sprawiać wrażenie osoby silnej, ale – uwaga na podwójne standardy! – nie nazbyt silnej, by nie urazić czyjegoś delikatnego ego. Musiałam demonstrować kompetencje i pewność siebie, ale nie w sposób władczy. Musiałam dopasować się do facetów, ale nie zapominać, że jestem dziewczyną. Zawsze znajdzie się jakiś tępy prymityw – bo istnieją oni na wszystkich poziomach każdej organizacji – który uzna cię za »zbyt« jakąś lub »niewystarczająco« jakąś” – pisze Patel. I radzi – stanie się szarą bynajmniej nie oznacza wycofywania się lub życia w kłamstwie i udawania kogoś innego. Chodzi o wykorzystanie tych wszystkich mocnych stron własnej osobowości, żebyś pewnie zajmowała swoje miejsce w pokoju, w terenie, w biurze, w salonach, na szczycie władzy. Nie przepraszaj za to, że jesteś, bez względu na to, gdzie jesteś. Jak to zrobić? Przeczytaj w punkcie 8.

3. SŁUCHAJ NEWSÓW Z FRONTU

Według generała Romana Polki, na froncie najważniejsza są komunikacja i zaufanie. Koncepcja mission command sięga XIX w., kiedy pruski generał Helmut von Moltke przeanalizował porażki i doszedł do wniosku, że nie chce mieć wokół siebie „poddanych”, którzy ślepo wykonują rozkazy, tylko po to, żeby uzyskać jego aprobatę. Ta koncepcja dziś jest standardem w NATO. Najważniejsze założenia to samodzielność i inicjatywa. – Tego nauczyliśmy się od terrorystów. Wygrywali, bo pozwalali na spontaniczne, oddolne inicjatywy swoich ludzi na polu walki. Dziś w wojsku przełożony wie, że nawet jak podwładny popełni błąd podczas działania z własnej inicjatywy, to jest lepsze, niż gdyby nie wykazał inicjatywy wcale. Dlatego Polko radzi: „take ground commander advice”, czyli słuchaj newsów z pola walki, bo tam wiedzą lepiej, jaki jest problem i jak go rozwiązać. Rupal Patel podpowiada, jak działać drużynowo i nie brać na siebie wszystkiego, zwłaszcza jeśli czegoś nie musisz lub nie lubisz robić. Sugeruje całkowicie zrezygnować z rzeczy, których nienawidzisz robić lub które wnoszą niewielką wartość do twojego życia zawodowego lub osobistego. Zlecić komuś zadanie, które konsekwentnie odwlekasz. Rezultaty przemyślanych kroków zmieniających to, jak żyjesz i pracujesz, będą się z czasem kumulować i już wkrótce przekonasz się, że stworzyłeś ­życie, które bardziej odpowiada temu, kim naprawdę jesteś, zamiast codziennie zbierać kary za to, kim nie jesteś.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrzescy policjanci edukują dzieci i młodzież / zdjęcia
Następny artykułŚwięto Edukacji w Publicznej Szkole Podstawowej w Porąbce Uszewskiej / zdjęcia