A A+ A++

Pęknięcia w betonie, odpadające płytki czy wilgoć przenikająca przez konstrukcję to sygnały, że nadszedł czas na remont tarasu. Naprawa nie tylko przedłuży jego trwałość, ale też zapobiegnie dalszym uszkodzeniom, które mogłyby generować bardziej kosztowne problemy. Dlatego podpowiadamy, jak przeprowadzić remont tarasu.

Kiedy jest konieczna naprawa tarasu betonowego?

Choć konstrukcje betonowe są solidne, z czasem ulegają uszkodzeniom pod wpływem wilgoci, zmiennych warunków atmosferycznych czy w wyniku naturalnego procesu starzenia się materiału. Typowe uszkodzenia wskazujące, że konieczna jest renowacja tarasu betonowego, obejmują pęknięcia jego płyty, odspajające się płytki oraz zamszenia i wykwity na krawędziach konstrukcji. Szybka reakcja na pierwsze oznaki problemów pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również koszty związane z bardziej zaawansowaną naprawą w przyszłości.

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń tarasów betonowych

Najczęstszym powodem uszkodzeń tarasów betonowych jest wilgoć. Deszcz, śnieg i mróz prowadzą do gromadzenia się wody w strukturze betonu, co skutkuje jego pękaniem. Zimą zaczyna ona zamarzać, a lód rozszerza szczeliny, pogłębiając zniszczenia.

Dodatkowo oprócz warunków atmosferycznych, uszkodzenia wymuszające remont tarasu mogą być również spowodowane błędami podczas wykonywania pierwotnej konstrukcji. Niewłaściwie ułożona hydroizolacja, źle wykonana konstrukcja nośna lub nieprawidłowy montaż płytek przyspieszają proces degradacji tego typu konstrukcji zewnętrznych.

Konstrukcja wentylowana uniesiona – sposób na trwałą renowację tarasu betonowego

Jednym ze sposobów, który pozwoli wyeliminować czynniki przyczyniające się do zniszczeń tarasów, jest przeprowadzenie jego renowacji z zastosowaniem technologii wentylowanej uniesionej. Tego typu system unosi płytki nad powierzchnią betonową za pomocą specjalnych wsporników, tworząc przestrzeń wentylacyjną, która eliminuje problem gromadzenia się wilgoci pod płytkami. Jest także łatwiejszy w wykonaniu, dzięki temu minimalizuje ryzyko popełnienia błędów podczas remontu tarasu.

Renowacja tarasu betonowego — jak się do niej przygotować?

Przed przystąpieniem do prac remontowych należy dokładnie ocenić stan techniczny tarasu, który pozwoli zaplanować konieczne do przeprowadzenia prace przywracające go do świetności. Następnym etapem jest skompletowanie materiałów, które pozwolą wykonać skuteczną hydroizolację konstrukcji. Powinny wśród nich znaleźć się:

  • maty EPDM, które cechują się wysoką odpornością na wodę i promieniowanie UV i są elastyczne, dzięki temu doskonale chronią powierzchnie przed przenikaniem wilgoci do struktury betonu,
  • profile okapowe przeznaczone do tarasów wentylowanych uniesionych, które pozwolą prawidłowo wykończyć krawędzie konstrukcji i zapewnią jej odwodnienie,
  • wsporniki do układania płytek, które powinny zapewniać możliwość regulacji ich wysokości.

Wszystkie te materiały oferuje sklep Balkony-Tarasy24, w którym znaleźć można asortyment produkowany przez markę Renoplast, będącą gwarancją ich wysokiej jakości. Ich zakup nie tylko ułatwia wykonanie wszelkich prac renowacyjnych, ale także minimalizuje występowania uszkodzeń konstrukcji w przyszłości.

Naprawa tarasu betonowego krok po kroku

Remont tarasu z płytek powinien rozpocząć się od ich skucia i wypełnienia wszystkich ubytków i pęknięć w płycie betonowej. W tym celu używa się odpowiednich zapraw naprawczych, które należy dokładnie dopasować do rodzaju uszkodzeń. Następnie, po całkowitym wyschnięciu naprawionych miejsc, powierzchnię trzeba starannie oczyścić, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, resztki kleju czy luźne fragmenty betonu. Odpowiednie przygotowanie podłoża to kluczowy krok, który gwarantuje trwałość dalszych prac.

Kolejny etap to wykonanie hydroizolacji, która zabezpieczy powierzchnię przed wilgocią. Wymaga on zamocowania profili okapowych na krawędziach tarasu, a następnie równomiernego rozłożenia maty EPDM, która powinna szczelnie przylegać do podłoża.

Po tym kroku pora na montaż wsporników, które będą podtrzymywać płytki. Ważne, aby były one rozmieszczone równomiernie – powinny podpierać płytki w każdym narożniku oraz na środku ich krawędzi. Dzięki temu uzyskana powierzchnia będzie stabilna i równa.

Ostatnim etapem kończącym remont tarasu jest natomiast ułożenie płytek na wspornikach. Wybierając je, warto zwrócić uwagę, aby były one przeznaczone do zastosowań zewnętrznych, czyli mrozoodporne oraz antypoślizgowe.

Tak przeprowadzona renowacja tarasu skutecznie zabezpiecza konstrukcje przed niszczącym działaniem wody oraz pozwala na jej użytkowanie od razu po zakończeniu prac remontowych.

Renowacja tarasu betonowego wymaga odpowiedniego przygotowania i zastosowania właściwych materiałów, aby uniknąć przyszłych problemów z wilgocią i uszkodzeniami. Dzięki zastosowaniu systemu tarasu wentylowanego i charakterystycznych dla niego mat EPDM oraz wsporników można przeprowadzić ją jednak szybko i sprawnie, tym samym znacznie przedłużając trwałość konstrukcji i ryzyko jej kosztownych napraw w przyszłości.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBondarowicz laureatem trzeciej nagrody CSCA 2024 (KANADA)
Następny artykułQualcomm ma poważne problemy. Czarne chmury nad rynkiem smartfonów