A A+ A++

Zespół Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku – to tutaj rodzą się najlepsze pomysły na to jak zdobyć kolejne, duże pieniądze na fantastyczne projekty edukacyjne dla uczniów. Każdy sukces jest motorem napędowym dalszego rozwoju zawodowego.

Wszystko zaczyna się w momencie wyboru swojej ścieżki kształcenia. Wygrane liczne konkursy i olimpiady, cieszące się dużym zainteresowaniem nowo otwierane kierunki – wszystkie te sukcesy uczniów możliwe są dzięki współpracy wyspecjalizowanej kadry kierowniczej we współpracy z doskonale przygotowanym zespołem nauczycieli.

Dobra szkoła to dobrzy nauczyciele i zdolni uczniowie.

Zespół Szkół Technicznych i Branżowych od ponad 55 lat kształci fachowców zarówno na poziomie techników jak i branżowej szkoły I stopnia.

W celu stworzenia dogodnych warunków do kształcenia licznej rzeszy uczniów – konieczna jest nieustająca troska o posiadaną bazę lokalową, dlatego modernizacja i rozwój jest priorytetem dla dyrekcji szkoły oraz organu prowadzącego jakim jest Starostwo Powiatowe w Brzesku.

W bieżącym roku na liście najważniejszych inwestycji dla dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych znalazły się trzy największe, które nie tylko odmieniły wygląd obiektu, ale i spowodowały, że miejsce stało się bardziej przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami.

W rozmowie z naszą redakcją na temat ostatnich inwestycji wypowiedział się Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku Jerzy Soska.

Termomodernizacja – nowe oblicze szkoły i niższe koszty funkcjonowania

Zespół Szkół Technicznych i Branżowych im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku

blank

– To było ogromne przedsięwzięcie! Pomimo krótkich i napiętych terminów Starosta Brzeski Andrzej Potępa podjął ryzyko, że prace remontowe zostaną wykonane w 2023 r. Od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie, do rozstrzygnięcia przetargu i wykonania całości prac upłynęło naprawdę niewiele czasu.

Szkoła powstała w 1969 roku, a więc ma już 55 lat – w związku z tym istniała pilna potrzeba wymiany m.in. instalacji centralnego ogrzewania w budynku szkolnym i warsztatach szkolnych oraz docieplenie tych obiektów. Dzięki tym pracom szkoła nabrała nowego wyglądu. Szkoła oraz budynek byłych warsztatów czyli pracowni zajęć praktycznych zyskały dach i nową elewację, a także zmieniło się bezpośrednie otoczenie w ramach realizacji tego przedsięwzięcia.

Myślę, że jest to ogromna wartość dodana, która wpłynie na postrzeganie naszej placówki. Gdyby nie ten projekt i nie decyzje, które zostały podjęte w ubiegłym roku, nie wiadomo jak by to wszystko wyglądało. Jedno jest pewne, ze środków własnych oraz środków organu prowadzącego wszystkich prac nie udało by się wykonać, a na pewno nie w takiej skali jak to zostało zrobione. Dzięki pozyskanym środkom unijnym przydzielonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego możemy dzisiaj cieszyć się tak pięknym budynkiem szkoły.

Dostosowanie placówki w trosce o osoby niepełnosprawne

blank
Winda oraz podjazdy dla osób z niepełnosprawnością

– Starostwo Powiatowe w Brzesku wykonało windę dla osób z niepełnosprawnościami w budynku Powiatowego Centrum Edukacji przy ul. Piastowskiej. Równocześnie nasza placówka samodzielnie przygotowała kolejny wniosek na dostosowanie obiektu do osób z niepełnosprawnościami. Na ten cel otrzymaliśmy dofinansowanie z PFRON-u kwotę 506 809 złotych. To pokryło koszty przedsięwzięcia w 80%. Wkład szkoły wiązał się z zabezpieczeniem 20% środków.

W ramach tego działania wykonaliśmy m.in.: windę dla osób z niepełnosprawnością, podjazdy dla osób z niepełnosprawnością, zakupiliśmy pętle indukcyjną, która umożliwia odbiór głosu dla osób słabo słyszących. W ramach tego zadania dodatkowo przygotowane zostały toalety dla osób z niepełnosprawnościami.

Toalety tego typu zostały wykonane zarówno w budynku warsztatów szkolnych, jak i w głównym budynku szkoły. Ponadto w budynku szkoły zamontowano oznakowanie dla osób słabo widzących, które ma pomóc w poruszaniu się po obiekcie.

Remont miał na celu przede wszystkim poprawę warunków nauki, dostosowanie budynku dla uczniów z różnymi niepełnosprawnościami, termomodernizację i uruchomienie oszczędności energii w czasie jego eksploatacji. Dla uczniów z niepełnosprawnościami nowa winda ułatwi przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi poziomami.

Modernizacja szkoły w tym zakresie była już koniecznością. Dostosowanie obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami to wymóg dla każdej instytucji publicznej. Był to jeden z warunków z jakim zetknęliśmy się przy staraniu o jakiekolwiek środki – czy to z Ministerstwa Edukacji Narodowej czy też z Urzędu Marszałkowskiego.

Wirtualna strzelnica – edukacja na rzecz obronności

blank
Oficjalne otwarcie wirtualnej strzelnicy w ZSTiB w Brzesku

– W budynku Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku powstała również wirtualna strzelnica. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, można na niej ćwiczyć umiejętności strzeleckie z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej na różnych wirtualnych odległościach i z różnych postaw strzeleckich, w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Interaktywna formuła zestawu uzupełniona w realistyczne repliki broni umożliwia na szybkie i precyzyjne oddawanie strzałów i ich bieżące korygowanie. Za pomocą programu prezentowane są wyniki ćwiczeń strzeleckich m.in. skupienie czy rozrzut, które obserwowane są jako wirtualne przestrzeliny. Wykorzystywana broń ma taką samą wagę i kształt jak prawdziwa. Zaletą takiej strzelnicy jest szeroki zakres treningu, który umożliwia strzelanie taktyczne w ramach złożonych scenariuszy. Strzelnica jest w pełni bezpieczna.

W programie „edukacja dla bezpieczeństwa”, przedmiotu który realizowany jest przez uczniów klas pierwszych zawarte są elementy związane z nauką strzelania. Złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu „Strzelnica w każdym powiecie”. Pomimo tego, że pierwsza strzelnica w naszym Powiecie powstała już w Zespole Szkół w Czchowie, nasz wniosek uzyskał rekomendacje i pozytywne rozstrzygnięcie. Otrzymaliśmy dofinansowanie na utworzenie strzelnicy wirtualnej w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku.

W wyniku przeprowadzonego przetargu wartość wydatków na całość wyposażenia i remontu, który był związany ze wykonaniem strzelnicy, to kwota 228 706 złotych. Na strzelnicę otrzymaliśmy 80% dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej, czyli kwotę 182 964 złotych.

Strzelnica wirtualna to nowoczesne rozwiązanie, które nie tylko rozwija umiejętności strzeleckie, ale również wpływa na zdolność koncentracji i refleksu. To innowacyjne rozwiązanie, które nie tylko wspiera edukację młodzieży, ale także umożliwia rozwój umiejętności strzeleckich w bezpiecznych warunkach. Mam nadzieję, że ze strzelnicy będą mogły korzystać organizacje proobronne, mieszkańcy naszego regionu jak również uczniowie innych szkół.

Strzelnica powala na jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób, co sprawia, że jest doskonała zarówno dla indywidualnych uczniów, jak i grup. Wyposażona jest w bezprzewodowe, laserowe symulatory (repliki) broni, czterech karabinków i czterech pistoletów z funkcją wyzwalania strzału, imitację odgłosu i zjawiska odrzutu, rozpoznawalność strzałów w ogniu pojedynczym i seryjnym.

Nasza młodzież bardzo lubi rywalizować i uczyć się nowych rzeczy. Dla nas bardzo ważne jest, aby zdobyta wiedza w przyszłości była dobrze wykorzystana – głównie w celu samoobrony. Mam nadzieję, że w przyszłości, mimo wszystko nie będzie potrzeby używania prawdziwej broni w jakimkolwiek konflikcie zbrojnym.

IB / Maciej Mazur

blank
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzambo wybiło, aż oczy szczypią. Oto co piszą po decyzji “Pudziana”
Następny artykułАрахамія та Кім взяли на поруки “слугу” Аллахвердієву