A A+ A++

Franz Landsberger – finansista, pasjonat muzyki, założyciel bytomskiego teatru. Należał do najbardziej zasłużonych i znanych w Bytomiu osób. Historię jego życia poznamy 27 października o godz. 12.30 podczas spotkania „Bez niego nie byłoby Opery Śląskiej w Bytomiu.

Spotkanie w Muzeum Górnośląskim

Spotkanie zatytułowane „Bez niego nie byłoby Opery Śląskiej w Bytomiu. Franz Landsberger – życie i dzieło” poprowadzi Izabella Kuhnel, archeolożka i historyczka z pasji. To doskonała okazja, by zgłębić biografię jednego z najbardziej zasłużonych mieszkańców Bytomia, którego działalność miała ogromny wpływ na rozwój kultury miasta.

Publikacja o życiu i dziele Landsbergera

W 2023 roku wydana została książka „Od Teatru Miejskiego i Domu Koncertowego do Opery Śląskiej. Życie dla sztuki Franza Landsbergera”. Publikacja ta, wsparta przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, gminę Bytom oraz osoby prywatne, ukazuje bogaty wkład Landsbergera w życie kulturalne miasta. Materiały, które były dotąd rozproszone po całym świecie, zostały zebrane i zilustrowane starymi fotografiami, co pozwoliło na pełniejsze zrozumienie jego dziedzictwa.

Powrót potomków Landsbergera do korzeni

Prace nad publikacją uświadomiły potomkom Landsbergera, jak istotną rolę odegrał ich przodek w historii Bytomia. Wywodzący się od Abrahama Muhra, krewni postanowili odwiedzić miasto swoich przodków, by poznać miejsca związane z ich historią. Ich genealogiczne drzewo obejmuje ponad 600 osób, a spotkanie w Muzeum Górnośląskim stanie się symbolicznym powrotem do korzeni.

Jubileusz miasta okazją do przypomnienia postaci Franza Landsbergera

770. rocznica przyznania praw miejskich Bytomiowi była znakomitą okazją, aby ich zaprosić. Z Australii, USA i Niemiec przyjechali licznie bliżsi i dalsi krewni, w tym dwie prawnuczki i pięciu prawnuków Franza Landsbergera (łącznie 37 osób). Uczestniczyli oni w odsłonięciu tablicy pamiątkowej w foyer Opery Śląskiej, która po 99 latach (pierwszą, zamontowaną w 1925 roku, usunęli naziści w latach 30. XX wieku) przypomina tę znakomitą postać.

Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego – Centrum Edukacji przy pl. Jana III Sobieskiego 2 w niedzielę 27 października o godz. 12.30 na wykład, który poprowadzi Izabella Kuhnel. Wstęp – 2 zł.

Książka przybliżająca życiorys Franza Landsbergera i jego działalność

W książce ukazane są problemy regionu pogranicza na tle osobistych przeżyć rodziny Landsbergerów. Zawiłości historyczne regionu, zmieniającego często przynależność państwową, mówią wiele o historii lokalnej, różnorodności kultur, o tolerancji i akceptacji, ale także o dramacie Holokaustu, który się tutaj rozegrał.

Jej wydanie zbiega się z wznowieniem po dwuletnim remoncie działalności artystycznej na dużej scenie Opery Śląskiej. Książka opowiada o człowieku, który przyczynił się do powstania tego obiektu, pierwszego na Górnym Śląsku teatru miejskiego i domu koncertowego – Franzu Landsbergerze. Temu wybitnemu Bytomianinowi, przedstawicielowi niemieckiej społeczności żydowskiej, w dowód wdzięczności w 1925 roku poświęcono w foyer teatru tablicę pamiątkową, którą usunęli naziści w latach 30-tych XX wieku.

Archeolożka z wykształcenia, z pasji historyczka

Izabella Kuhnel – archeolożka z wykształcenia, z pasji historyczka. Od kilkudziesięciu lat dbająca o to, aby najważniejsze wydarzenia z dziejów Bytomia pozostawały w pamięci kolejnych pokoleń. Wieloletnia i zasłużona pracownica Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Dała się poznać jako niestrudzona i bezinteresowna erudytka, zaangażowana w życie miasta, będącego jedną z największych pasji jej badawczego życia.

Autorka wystaw i towarzyszących jej publikacji, wśród których warto wymienić m.in.: „Dziecko w obiektywie historii: Górny Śląsk i pogranicze” oraz „Kobietę w dziejach i współczesności Bytomia” (współautorstwo). Jako propagatorka historii mówionej w ciągu kilkudziesięciu lat zarejestrowała na nośnikach wiele istotnych rozmów przeprowadzonych z pasjonującymi postaciami naszego regionu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKotula zadowolona ze słów kard. Nycza. “Pozytywnie zaskoczona”
Następny artykułBezpłatne spotkanie o fundraisingu już 23 października w Centrum OPUS