A A+ A++

Betelgeza to czerwony nadolbrzym, który jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie. Jej jasność jednak okresowo maleje i naukowcy od lat szukają przyczyn tego zjawiska. Nowe badania sugerują, że Betelgeza nie jest samotną gwiazdą. W jej pobliżu może znajdować się tajemniczy towarzysz.

Mówisz czerwony nadolbrzym i na myśl od razu przychodzi Betelgeza. Co nie powinno dziwić, bo jest to jedna z najjaśniejszych oraz najbardziej intrygujących gwiazd na naszym nocnym niebie. To olbrzymi obiekt, który rozrósł się do niesamowitych rozmiarów i z czasem eksploduje jako supernowa. Czy jednak jest sam?

Gwiazda Betelgeza może mieć towarzysza

Betelgeza to gwiazda, której jasność okresowo spada i naukowcy próbowali to wyjaśniać już na różne sposoby. Nowe badania przeprowadzone przez specjalistów sugerują, że za zjawisko może odpowiadać inny obiekt.

Naukowcy przeprowadzili symulacje komputerowe związane z aktywnością czerwonego nadolbrzyma. Uzyskane wyniki wskazują na to, że okresowe pulsowanie może być spowodowane innym obiektem. To gwiazda, która może znajdować się w pobliżu lub bardzo podobny twór. Jest jednak na tyle mały, że nie można go dostrzec. Jego okrążenia mogą jednak powodować spadki jasności.

Betelbuddy z nazwą Alpha Orionis B

Naukowcy nazwali żartobliwie tajemniczy obiekt Betelbuddy. Użyto również bardziej formalnej nazwy w postaci Alpha Orionis B (Betelgeza to Alpha Orionis). Oczywiście na potwierdzenia istnienia tego obiektu potrzeba będzie więcej badań.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHorror i groza w Miejskiej Bibliotece – już w sobotę spotkanie z literaturą fantastyczną
Następny artykułВодій мікроавтобуса загинув у лобовій ДТП з фурою на Львівщині