Międzynarodowy Dzień Białej Laski to święto osób niewidomych i niedowidzących, obchodzone corocznie od sześćdziesięciu lat, a od pięćdziesięciu pięciu lat przypadające na 15 października. Pierwsze uroczystości o charakterze międzynarodowym miały miejsce w 1970 roku. W Polsce oficjalne obchody tego dnia rozpoczęto w 1993 roku.
Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa, rządów i władz lokalnych na temat problemów, z którymi borykają się osoby niewidome i niedowidzące, oraz ich dążeń do życia bez ograniczeń.
Polski Związek Niewidomych Koło w Radzyniu Podlaskim zorganizował tegoroczne wydarzenie upamiętniające Międzynarodowy Dzień Białej Laski w sobotę, 19 października, w swojej siedzibie w Pałacu Potockich. W uroczystościach uczestniczył Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jakub Jakubowski, który skierował do członków i sympatyków Koła oraz zaproszonych gości kilka słów: “Przede wszystkim chciałbym serdecznie podziękować za dzisiejsze spotkanie i możliwość wspólnego uczestnictwa w tym ważnym wydarzeniu. To, że jesteście razem, że wspieracie się nawzajem i działacie wspólnie, jest kluczem do szczęścia. Wiem, że prawdziwe zrozumienie i bliskość międzyludzka to fundamenty, na których budujemy naszą wspólnotę. Wasz wysiłek i zaangażowanie sprawiają, że ta inicjatywa jest możliwa. Jestem dumny, że mogłem tu dzisiaj z Wami być i uczestniczyć w tym wyjątkowym dniu”.
Podczas spotkania poruszono temat licznych ograniczeń, z którymi na co dzień borykają się osoby niewidome i niedowidzące: niewłaściwego oznakowania tras dla osób niewidomych, brak ścieżek dotykowych, poręczy przy budynkach użyteczności publicznej; trudności z dostępem do informacji w formatach dostosowanych do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku, zarówno w urzędach, jak i instytucjach publicznych.
Głos zabrała również Monika Kwasowiec, która podkreśliła znaczenie wsparcia dla osób niewidomych i niedowidzących. Zwróciła uwagę na to, jak ważne jest dostrzeganie ich potrzeb w codziennym życiu: “Wszyscy możemy przyczynić się do poprawy jakości życia osób niewidomych poprzez kulturalnie i taktownie okazywane wsparcie. Nie chodzi o narzucanie pomocy, ale o subtelne gesty troski i zrozumienia” – zaznaczała.
Justyna Szafranek, Dyrektor Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Lubelskiego podkreślała: “Kieruję szczególne wyrazy wdzięczności do pani prezes za wieloletnie zaangażowanie w działania na rzecz naszej społeczności. Praca, którą wykonujecie, to coś więcej niż pełnoetatowe zadanie – to misja, którą realizujecie z pełnym poświęceniem i oddaniem, od poniedziałku do niedzieli, często przez wiele godzin. Jestem dumna, że w naszym okręgu mamy takich działaczy, którzy troszczą się o dobro wspólne. Jako osoba, która niedawno dołączyła do zespołu, już słyszałam wiele dobrego o pani Iwonie i o Waszych działaniach. Mam nadzieję na owocną dalszą współpracę i dziękuję jeszcze raz za wszystko, co robicie”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS