A A+ A++

Litewski resort obrony poinformował o oficjalnym zatwierdzeniu programu zakupu czołgów podstawowych Leopard 2A8. Wilno otrzymało od Niemiec wstępną propozycje dotyczącą ceny i harmonogramu dostaw, a według komunikatu w najbliższym czasie zostanie zawarta stosowna umowa. Dodatkowo przekazano, że planowane jest pozyskanie wozów bojowych CV90 dla dwóch brygad.

O tym, że umowa na Leopardy dla litewskich wojsk lądowych zbliża się wielkimi krokami, wiadomo było już od dłuższego czasu. Minister obrony Laurynas Kasčiūnas informował na początku miesiąca w wywiadzie dla państwowej telewizji LRT, iż kontrakt zostanie podpisany do końca roku. Jako najbardziej prawdopodobną datę wskazywano listopad.

– Otrzymaliśmy informacje dostarczone przez Niemcy dotyczące wstępnych kosztów programu czołgowego i podjęliśmy ostateczną decyzję o zakupie niemieckich czołgów Leopard 2 – powiedział Kasčiūnas. – W najbliższym czasie planowane jest podpisanie kontraktu w sprawie utworzenia batalionów czołgów.

Według pojawiających się informacji Litwini są zainteresowani kupnem czołgów w liczbie dla jednego batalionu pancernego. W zależności od struktury przyszłego związku taktycznego w praktyce liczba ta przekłada się na mniej więcej pięćdziesiąt maszyn. Oczywiście należy doliczyć do tego konieczne wozy zabezpieczenia technicznego czy mosty szturmowe, więc ostatecznie kontrakt może obejmować dodatkowe wozy zbudowane na podwoziu Leoparda 2. Ciężki batalion ma osiągnąć gotowość operacyjną w 2030 roku.

Dużym zaskoczeniem była jednak informacja o tym, że Litwa kupi szwedzkie bojowe wozy piechoty CV90. W ubiegłym tygodniu Kasčiūnas ujawnił, iż w najbliższym czasie ma zostać podjęta decyzja o wyborze nowego gąsienicowego wozu bojowego. Środowisko eksperckie raczej zwracało uwagę na niemieckie konstrukcje. Kierunek wydawał się słuszny, biorąc pod uwagę zacieśnianie współpracy na linii Berlin–Wilno. Tymczasem generał Raimundas Vaikšnoras, dowódca litewskich sił zbrojnych, poinformował o wyborze CV90 jako przyszłego wsparcia dla niemieckich Leopardów.

Drodzy Czytelnicy! Dziękujemy Wam za hojność, dzięki której Konflikty pozostaną wolne od reklam Google w listopadzie.

Zabezpieczywszy kwestie podstawowe, możemy pracować nad realizacją ambitniejszych planów, na przykład wyjazdów na zagraniczne targi, aby sporządzić dla Was sprawozdania, czy wyjazdów badawczych do zagranicznych archiwów, dzięki czemu powstaną nowe artykuły. Pasek odlicza do kwoty 1200 złotych.

Możecie nas wspierać przez Patronite.pl i przez Buycoffee.to.

Z tą zbiórką zwracamy się do Czytelników mających wolne środki finansowe, które chcieliby zainwestować w rozwój Konfliktów. Jeśli nie macie takich środków – nie przejmujcie się. Bądźcie tu, czytajcie nas, polecajcie nas znajomym mającym podobne zainteresowania. To wszystko ma dla nas ogromną wartość.

Wojskowi chcą kupić wozy, które trafią do dwóch batalionów, co sugeruje chęć kupna około dziewięćdziesięciu egzemplarzy. Co interesujące, wybór szwedzkich pojazdów wynikał z rekomendacji stworzonej na podstawie analizy kosztów, korzyści przemysłowych i współpracy politycznej.

Teraz rozpocząć ma się procedura zakupowa polegająca na wynegocjowaniu korzystnych warunków, zwłaszcza przemysłowych. Po jej zakończeniu ostateczna oferta zostanie przedłożona do zatwierdzenia przez radę modernizacji technicznej. Zakup CV90 może tłumaczyć, dlaczego Litwa pozyskała mniej kołowych bwp Vilkas.

W ubiegłym tygodniu europejska agencja współpracy zbrojeniowej OCCAR poinformowała o podpisaniu umowy w imieniu litewskiego rządu, na której mocy wojska lądowe Litwy otrzymają kolejne dwadzieścia siedem transporterów opancerzonych Vilkas. Wraz z wozami zakontraktowano opracowanie i wdrożenie modułu inżynieryjnego. Nowa umowa zwiększy flotę litewskich transporterów do 116 pojazdów, jednak planowano kupić w ramach drugiej transzy aż 120 transporterów.

Być może wyższy priorytet otrzymały czołgi i gąsienicowe bwp, toteż plany pozyskania kolejnych Vilkasów odroczono w czasie lub zarzucono – przynajmniej na ten moment. Są to jedynie nasze przypuszczenia, dlatego warto z uwagą przyglądać się postępującej modernizacji sił zbrojnych naszego sąsiada.

US Army / Visual Information Specialist Markus Rauchenberger

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakonnik pokazał, że Jana Pawła II można rozliczać. “Przeniósł do Rzymu fobie”
Następny artykułNBA: LeBron James z szansą na kolejny rekord. Ten jest inny od wszystkich!