Wady wzroku stają się coraz powszechniejszym zjawiskiem społecznym zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Największym problemem jest postępująca krótkowzroczność, która osiąga status epidemii. Prognozuje się, że do roku 2050 przypadłość ta dotknie prawie połowy ludzkiej populacji.
Nowoczesny styl życia, w którym dominuje praca z monitorami, a także większy kontakt ze światłem sztucznym, powodują wzrost krótkowzroczności. Niepokojące są rosnące statystyki szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Jak pokazują badania, nawet 50 proc. studentów w Polsce może mieć krótkowzroczność. Wczesna diagnoza i odpowiednia profilaktyka są kluczowe, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia wad wzroku. Dzięki nowoczesnym metodom korekcji możliwe jest odzyskanie ostrości widzenia i poprawienie jakości życia.
Jakie są możliwości korekcji wzroku?
Wybór odpowiedniej metody korekcji wzroku zależy od rodzaju i zaawansowania wady, a także indywidualnych preferencji. Pacjenci najchętniej wybierają okulary korekcyjne, młodsze osoby soczewki kontaktowe. Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne metody chirurgii refrakcyjnej, m.in. laserową korekcję wzroku (zabiegi laserowe typu Smile i Presbyond), soczewki fakijne (ICL) czy refrakcyjne wymiany soczewek (RLE).
– Chirurgia refrakcyjna rogówki to jedna z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych metod korekcji wad wzroku, a na świecie wykonano już przeszło 10 mln zabiegów laserowej korekcji wzroku metodą Smile – podkreśla specjalistka okulistyki dr n. med. Barbara Czarnota-Nowakowska.
Wizyta kwalifikacyjna to kluczowy moment w procesie korekcji wady wzroku. Obejmuje kompleksowy zestaw pomiarów i badań okulistycznych, a jego wyniki dają możliwość wyboru optymalnej metody dla pacjenta. Zdecydowana większość osób (ok. 80 proc.) zainteresowanych przeprowadzeniem zabiegu korekcji wad wzroku spełnia kryteria kwalifikacyjne.
Jak wygląda zabieg korekcji wzroku?
Zabieg korekcji laserem jest krótki, bezbolesny i precyzyjny, dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu medycznego. Praca lasera na każdym oku trwa kilkanaście sekund. Należy jednak zarezerwować sobie co najmniej 3-4 godziny, aby spokojnie dojechać, przygotować się, a następnie odpocząć po zabiegu w placówce medycznej.
Dr n. med. Barbara Czarnota-Nowakowska, specjalistka okulistyki, zapewnia, że „zabieg laserowej korekcji wad wzroku jest całkowicie bezbolesny. Przed rozpoczęciem zabiegu do worka spojówkowego są podawane krople znieczulające, które mają natychmiastowe działanie zaś sam zabieg jest przeprowadzany w wygodnej pozycji leżącej”.
Jak długo goją się oczy po korekcji wady wzroku?
To, jak długo będą zachodzić procesy gojenia się oczu, zależy od wielkości wady, a także rodzaju zastosowanej metody laserowej korekcji wzroku. Do tego dochodzi jeszcze czas potrzebny na stabilizację efektów zabiegu. Choć poprawa widzenia odczuwalna jest już w ciągu kilku pierwszych dni, to na pełen efekt trzeba poczekać dłużej, nawet kilka miesięcy. Warto jednak podkreślić, że wszelkie niedogodności związane z gojeniem się oczu mają charakter tymczasowy. Powrót do aktywnego trybu życia, pacjenci mogą prowadzić samochód, pracować, nosić makijaż i uprawiać sport możliwy jest już po tygodniu.
Czy laserową korekcję wzroku robi się raz na zawsze?
Laserowa korekcja wzroku to najbardziej popularna obecnie metoda w Polsce, a zabieg ma charakter trwały i najczęściej jest wykonywany jednorazowo. Niezwykle rzadko zdarza się, że dochodzi do regresji wady wzroku, wtedy pacjent może być poddany dodatkowej korekcie.
– Najważniejsze, aby odwiedzić placówkę przed wykonaniem zabiegu. Idealna sytuacja to możliwość odbycia kwalifikacji z chirurgiem, który sam wykonuje zabieg – daje to możliwość uzyskania wszystkich informacji i buduje zaufanie pacjenta do osób je wykonujących. Warto także potwierdzić rzetelną opinię wśród osób, które już wykonały zabieg – powiedziała Agnieszka Szpara, prezes sieci klinik Optegra.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS