Urodzona we Lwowie Danuta Skalska to bytomska pedagożka, dziennikarka, społeczniczka, współzałożycielka Światowego Kongresu Kresowian oraz prezes oddziału bytomskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. W poniedziałek, 21 października otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Bytomia. Jednogłośną decyzję w tej sprawie podjęli bytomscy radni podczas uroczystej sesji w Operze Śląskiej.
Życie poświęcone Kresom
Urodzona 25 czerwca 1945 r. we Lwowie Danuta Skalska w swoim życiu spełniała się w wielu rolach, formach i zadaniach, zawsze służąc polskiej historii, kulturze i tradycji w kraju i poza jego granicami. To współzałożycielka Światowego Kongresu Kresowian, prezes oddziału bytomskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Od wielu lat w bytomskim Centrum Kresowym organizuje cotygodniowe spotkania edukacyjno – kulturalne z twórcami, naukowcami i artystami w formie wieczorów autorskich, koncertów kameralnych i plenerowych. W sumie odbyło się już ponad 1200 takich spotkań.
Radni jednogłośnie przyznali zaszczytny tytuł
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Operze Śląskiej, Danuta Skalska została także uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. To odznaczenie przyznawane jest przez Prezydenta RP osobom za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką, kulturalną i artystyczną oraz za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami. Order Odrodzenia Polski został ustanowiony w 1921 roku.
Pomagała w USA
Danuta Skalska to również propagatorka twórczości artystów polonijnych i niestrudzona organizatorka spotkań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, przybliżających historię i dziedzictwo Kresów. Swoją kreatywność, niezwykłe wyczucie sceniczne i talent wykazała jako autorka scenariuszy dla prezentowanych w mediach programów o tematyce kresowej, programu kabaretu „Pacałycha” oraz jako autorka polonijnego bestsellera “Mózg na ścierce, czyli dwa łyki Ameryki”. Osobnym rozdziałem jej biografii i dokonań jest działalność społeczna podczas pobytu w USA. Mimo trudnych warunków życiowych, z powodzeniem angażowała się w działania skutkujące pomocą materialną dla rodaków. Organizowała tam zbiórki, pomagała potrzebującym rodzinom i niosła pomoc dla niepełnosprawnych dzieci. Dar Polonii Amerykańskiej w postaci aparatury diagnostycznej dla Szpitala Górniczego w Bytomiu na początku lat 90. to również jej zasługa.
Światowy Kongres Kresowian
Pobyt w Ameryce i styczność ze społecznością emigracyjną silnie kultywującą polskie tradycje, zaowocował ideą powołania Światowego Kongresu Kresowian, który z pożytkiem dla sprawy polskiej integrował środowiska kresowe w Polsce. Zjazdy Kresowian na Jasnej Górze od wielu lat są jednym z najważniejszych wydarzeń patriotycznych. Parafrazując piosenkę Mariana Hemara można stwierdzić, że swoją działalnością strażniczki pamięci, Danuta Skalska na zawsze, na wszystkie dni, przykleiła Lwów na nowo do polskiej pamięci i tożsamości, już nie kroplą krwi, ale umiłowaniem jego historii, tradycji i polskości.
Miejska tradycja
Praca społeczna i organizowanie pomocy dla potrzebujących to żywioł Danuty Skalskiej. Przeprowadziła wiele zbiórek i kwest na rzecz pomocy polskim dzieciom na Kresach. Ma niezwykły dar zjednywania sobie ludzi i pozyskiwania sojuszników w pracy charytatywnej. Kwesty organizowane 1 listopada na bytomskich cmentarzach stały się już miejską tradycją. Regularnie pomaga w ten sposób naszym rodakom mieszkającym za wschodnią granicą. Pieniądze z kwest przekazywane są m.in. polskim przedszkolom, szkołom, które tam działają i zmagają się z różnymi problemami, ostatnio, także wojennymi.
Lwowska Fala
Propagowaniu wiedzy o Kresach bardzo pomogła jej wieloletnia działalność w mediach publicznych i prywatnych. Jej autorska audycja „Lwowska Fala” doczekała się ponad 900 odsłon – audycji radiowych w Radio Rodło – Bytom i Radio Planeta FM, a od 18 lat w Polskim Radio. Widzowie Telewizji Polskiej zapamiętali ją jako współautorkę programu „Oj, ni ma jak Lwów”. Medal Miasta Bytomia Zasługi Danuty Skalskiej zostały wielokrotnie docenione. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za pracą pedagogiczną, Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, Medalem Miasta Bytomia, Nagrodą Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury Muza 2005, Laurem Kompetencji i Umiejętności, medalami: Pro Patria, Pro Publico Bono, Polonia Mater Nostra Est, nagrodą IPN – Semper Fidelis, a także licznymi odznaczeniami i nagrodami polonijnymi.
Bytomska radna
Przez lata swojej działalności pedagogicznej, społecznej, publicznej i kulturalnej poczyniła olbrzymie zasługi dla naszego miasta i jego społeczności kresowej. Dwukrotna radna Rady Miejskiej w Bytomiu i Przewodnicząca tej Rady. Aktywna uczestniczka i kreatorka życia kulturalnego i społecznego w Bytomiu. W latach 1990-1997 była dyrektorką Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS