Gdynianin Michał Miegoń otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii „Osobowość Roku” za zasługi dla rozwoju turystyki w naszym regionie. Specjalne wyróżnienia zostały wręczone 11 października podczas uroczystej gali zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Turystyki.
Michał Miegoń to animator kultury, przewodnik po Trójmieście, muzyk i producent muzyczny. Najmłodszy członek Koła Starych Gdynian. Autor publikacji popularnonaukowych o historii Gdyni i okolic (m.in. periodyki „Nautologia”, „Rocznik Gdyński”). Kierownik działu Komunikacji i Promocji Muzeum Miasta Gdyni. Inicjator spacerów po nieoczywistych miejscach w dzielnicach Gdyni pt. „Inne Szlaki”.
Nagroda sprawiła mi wiele radości. Mogę powiedzieć że cieszy się moje serce, bo i działam z potrzeby serca, które bije mocno do bogactwa historii naszego regionu. Turystyka to piękna i rozwojowa branża, ale pod tym słowem kryje się coś więcej. Opowiadanie o naszym Pomorskim dziedzictwie to odpowiedzialne działanie, to przekazywanie opowieści dawnych, minionych pokoleń, poszerzanie wiedzy mieszkanek i mieszkańców, turystek i turystów o miejscach, które mijają na co dzień w nieszablonowy sposób. To łączenie kultury i historii w celu pokazania jak najszerszego, wielopłaszczyznowego obrazu Kaszub i Gdyni – mówi Michał Miegoń.
Nagrodzony to także lider zespołu rockowego Kiev Office, z którym popularyzuje historię Gdyni i okolic (płyty „Modernistyczny Horror” i „Statek Matka”) oraz szeroko pojętych Kaszub na płytach: „Nordowi Môl” – album poświęcony życiu Kaszubów w okolicy Zatoki Puckiej oraz „Gjinjenjé”, pierwszy album muzyczny o historii Kaszubów Nadłebskich – Słowińców.
W uzasadnieniu wniosku do przyznania nagrody można przeczytać, że od ponad dekady aktywnie działa na rzecz rozwoju turystyki w Gdyni i na Pomorzu poprzez innowacyjne działania z zakresie popularyzacji lokalnej historii, włączając w to te łączące turystykę i kulturę.
W 2023 roku zainicjował projekt „Pustczi”, poświęcony tzw. pustkom – dawnym kaszubskich wybudowaniach na odludziu, będących dziś częścią nowych dzielnic Gdyni, takich jak Chwarzno-Wiczlino, Pustki Cisowskie-Demptowo, Wielki Kack czy Dąbrowa. Na projekt składały się spacery i warsztaty z mieszkańcami. Z nich powstała płyta muzyczna zainspirowana legendami z terenów gdyńskich pustek oraz graniczących z Gdynią gmin. Piosenki z płyty gościły m.in. na antenie Polskiego Radia, a ogólnokrajowa prasa bardzo dobrze przyjęła album.
W tym samym roku zainicjował spacery szlakiem gdyńskich torfowisk i rzeczek w ramach projektu stowarzyszenia Halo Kultura „Laboratorium Błota”
Cieszy mnie, że spacery po torfowiskach, zapleczach kamienic, odwiedziny dawnych oficyn oraz szukanie naszej historii pośród ukrytych w krzakach artefaktów dawnej zabudowy, czyli turystyka nieszablonowa, jest tak poularna zarówno w moim mieście, jak i w Województwie Pomorskim – dodaje Michał Miegoń. – Moje dalsze plany zawodowe są bogate. Planuję wreszcie ukończenie publikacji poświęconej dziejom rzeczek i potoków gdyńskich dzielnic, które są naszym bogactwem oraz rozwój i promocję Nowej Kaszubskiej Sceny Muzycznej, która od tego roku regularnie koncertuje w Gdyni (Koncerty Mùzyczny Tôrg) i która ma wiele ciekawego do zaoferowania, no i kolejne szlaki ku wyprawom do wytyczania. Jest wiele do zrobienia cały czas, ale jest to praca przyjemna, pożyteczna i potrzebna – zapowiada Laureat Nagrody.
Regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki zorganizowane zostały 11 października 2024 r. w centrum konferencyjnym Olivia Star w Gdańsku. Tradycyjnie głównym punktem w programie tego wydarzenia było wręczenie nagród i wyróżnień za zasługi dla rozwoju turystyki w naszym województwie.
Siłą naszego województwa jest ogromne zróżnicowanie kulturowe, krajobrazowe i przyrodnicze oraz determinacja wielu samorządowców i przedsiębiorców. Nie jest łatwo odbudować się po pandemii. Nie jest łatwo funkcjonować w warunkach wojny toczonej tuż za naszymi granicami. Dzisiaj staramy się przyciągać w szczególności naszych rodaków, którzy przyjeżdżają na Pomorze i korzystają m.in. z naszych szlaków rowerowych i kajakowych czy tras jeździeckich. Ale pojawiło się nowe zjawisko, z którego warto skorzystać. To zainteresowanie Czechów i Słowaków przyjazdami nad polskie morze. Warto w działalności turystycznej nastawić się właśnie na ten cel – zaznaczył w trakcie gali rozdania nagród marszałek Mieczysław Struk.
Tegoroczne hasło przewodnie obchodów Światowego Dnia Turystyki to „Turystyka i pokój”.
To szczególnie ważne przesłanie w dzisiejszych czasach, gdy rośnie potrzeba budowania więzi pomiędzy narodami, gdyż różnice kulturowe zamiast łączyć, coraz częściej stają się przyczyną barier i niepokoju pomiędzy państwami – powiedziała podczas uroczystości Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, prezeska Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Michał Miegoń dodaje jeszcze, że Światowy Dzień Turystyki to ważne i radosne święto dla wszystkich zaangażowanych w regionalne działania – na różnych polach. To także wymiana doświadczeń, sama nagroda zaś daje wiatr w żagle do dalszych działań.
Więcej o nagrodach i nagrodzonych na stronie Samorządu Województwa Pomorskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS