A A+ A++

Historia Cmentarza na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz ten, założony w XIX wieku, jest najstarszym cmentarzem w Zakopanem i stanowi niezwykły punkt na mapie kultury Podhala. Nazwa “Pęksowy Brzyzek” pochodzi od nazwiska fundatora działki – Józefa Pęksy – oraz od słowa „brzyzek”, które w gwarze góralskiej oznacza skarpę lub urwisko.

Grób Kornela Makuszyńskiego na Pęskowym Brzyzku w Zakopanem. fot. Krzysztof Dęga

Wybitne Osobistości Pochowane na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem to nie tylko malownicze miejsce, ale również miejsce spoczynku wielu zasłużonych postaci związanych z kulturą, sztuką i historią Podhala. Odwiedzając cmentarz, warto zatrzymać się przy grobach osób, które miały ogromny wpływ na rozwój Zakopanego i Tatr.

Stanisław Witkiewicz – wybitny architekt, malarz i pisarz, twórca stylu zakopiańskiego. Jego grób jest jednym z najważniejszych miejsc na cmentarzu, stanowiąc symbol jego wkładu w rozwój kultury góralskiej.

Tytus Chałubiński – lekarz, przyrodnik, i „odkrywca” Zakopanego. To dzięki jego działaniom Zakopane stało się popularnym uzdrowiskiem i ośrodkiem turystycznym. Jego zasługi dla regionu są nieocenione, dlatego jego grób cieszy się wielkim szacunkiem.

Advertisement

Władysław Hasior – jeden z najbardziej awangardowych polskich artystów, znany z oryginalnych rzeźb i instalacji. Jego prace, mocno osadzone w tradycji Podhala, budziły wiele emocji i nadal fascynują odwiedzających Zakopane.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer – poeta i prozaik, który w swoich utworach często inspirował się Tatrami i kulturą góralską. Jego poezja jest pełna miłości do gór, co uczyniło go jednym z najważniejszych literatów regionu.

Kornel Makuszyński – jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy. Autor uwielbianych przez dzieci książek, takich jak “Przygody Koziołka Matołka” oraz “Szatan z siódmej klasy”, na stałe zapisał się w polskiej literaturze. Choć urodził się w innej części Polski, to Zakopane stało się jego drugim domem, gdzie spędził ostatnie lata życia.

Sabała (Jan Krzeptowski) – legendarny gawędziarz, przewodnik tatrzański i skrzypek, którego opowieści o górach i góralskiej kulturze przetrwały do dziś. Jego grób to symbol autentycznego ducha Podhala.

Advertisement

Maria Witkiewiczowa – matka Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), której wkład w wychowanie syna i podtrzymywanie tradycji rodzinnych jest nie do przecenienia.

Te wybitne postacie to tylko niektóre z osób pochowanych na Pęksowym Brzyzku. Spacerując po tym cmentarzu, można odkrywać groby innych, mniej znanych, ale równie ważnych dla Zakopanego i regionu osób.

Jesienna magia Pęksowego Brzyzka

Jesień przynosi na cmentarz wyjątkowy urok. Kolorowe liście, które otaczają groby, tworzą niezwykły klimat, a malownicze widoki na góry dodają mistyczności temu miejscu. Spacer po cmentarzu w otoczeniu jesiennych barw to prawdziwe przeżycie, szczególnie w okresie Wszystkich Świętych, kiedy na grobach pojawiają się świece i kwiaty, wprowadzając spokojną, refleksyjną atmosferę.

Pęksowy Brzyzek – wyjątkowe miejsce na Wszystkich Świętych

W okresie Wszystkich Świętych cmentarz nabiera dodatkowego znaczenia. To nie tylko czas na oddanie hołdu zmarłym, ale również okazja, by podziwiać piękno tego zabytkowego miejsca. Wielu turystów, odwiedzających Zakopane o tej porze roku, decyduje się na odwiedzenie Cmentarza na Pęksowym Brzyzku, aby poczuć duchowość tego miejsca i oddać się chwili zadumy.

Advertisement

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOddział Rejonowy PCK w Brzozowie zaprasza na spotkanie
Następny artykułAlicja Zioło pochodzi z Dębicy, ale pisze o krakowiankach