Liczba wyświetleń: 697
Konsorcjum do poszukiwania złóż naturalnego wodoru w Polsce powołały Akademia Górniczo-Hutnicza, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Orlen. Lokalizacje obiecujących złóż mają być znane za 1-2 lata.
Jak wskazali uczestnicy Polskiej Inicjatywy na Rzecz Naturalnego Wodoru Geo-Hydrogen, jej głównymi celami są: wspólne prace w zakresie badań naukowych, typowania potencjalnych obszarów do prowadzenia poszukiwań złóż naturalnego wodoru w Polsce oraz rozwój technologii związanych z potencjalną eksploatacją tego surowca.
Członek zarządu ds. Upstream Orlen Wiesław Prugar zaznaczył, że powołane przedsięwzięcie wpisuje się w strategię wodorową grupy Orlen, której celem jest wzmocnienie pozycji koncernu w całym łańcuchu wartości gospodarki wodorowej – począwszy od produkcji, przez dystrybucję, po magazynowanie odnawialnego wodoru, po jego różnorodne zastosowania przemysłowe. „Sami pracowaliśmy w tym obszarze już od jakiegoś czasu […]. Ta inicjatywa przyspieszy proces zrozumienia, gdzie mogą występować akumulacje wodoru w Polsce w różnej postaci” – powiedział dziennikarzom Prugar w piątek po podpisaniu porozumienia. Według niego eksploatacja złóż naturalnego wodoru może stanowić etap przejściowy transformacji energetycznej i przyspieszyć dojście do wykorzystania tzw. zielonego wodoru, którego wytwarzania wciąż jest technologicznie trudne i drogie.
Jak ocenił, pierwsze złoża naturalnego wodoru, z których wydobycie może być opłacalne ekonomiczne, powinny zostać odkryte w ciągu roku, dwóch lat. Kolejna lata zajmie pozyskiwanie odpowiednich zgód i zezwoleń oraz przygotowanie ich do komercyjnego wykorzystania. „To są procesy, które my znamy i rozumiemy, ale to zabiera czas. Myślę, że to jest perspektywa pięciu-siedmiu lat” – ocenił. Jego zdaniem prace poszukiwawcze naturalnego wodoru mogłyby być współfinansowane ze środków zewnętrznych przeznaczonych na wsparcie transformacji energetycznej. Pozyskany surowiec – jak zaznaczył — spółka wykorzystywałaby przede wszystkim na własne potrzeby związane z transformacją energetyczną i „zazielenieniem” własnych rafinerii.
Prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej ds. współpracy prof. Rafał Wiśniowski podkreślił, że udział AGH w przedsięwzięciu mającym na celu poszukiwanie złóż naturalnego wodoru wpisuje się w charakter uczelni, która dostosowuje się do zapotrzebowania i wyzwań zmieniającego się otoczenia gospodarczego i priorytetów państwa związanych z celami zrównoważonego rozwoju gospodarki. „Jednym z elementów transformacji energetycznej jest poszukiwanie nisko i zeroemisyjnych źródeł energii, a taką właśnie aktywnością jest nasza inicjatywa w celu pozyskiwania najpierw wiedzy, a potem umiejętności i kompetencji w zakresie udostępniania naturalnego wodoru” – wskazał prorektor.
Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego prof. Krzysztof Szamałek przypomniał, że poszukiwanie akumulacji wodoru w skorupie ziemskiej, czyli złóż wodoru geologicznego lub naturalnego, to wyzwanie, które Państwowy Instytut Geologiczny – PIB, pełniąc rolę państwowej służby geologicznej, podejmuje już od niemal dwóch lat. „80 procent wszechświata składa się z wodoru. Trudno, żebyśmy nie zajmowali się tym, co występuje w największej ilości, może stanowić największy potencjał w przyszłości dla zaspokojenia potrzeb energetycznych. Zatem jesteśmy w głównym trendzie” – mówił.
Według dr hab. inż. Magdaleny Wdowin, p.o. dyrektora Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, utworzone konsorcjum ma mocne podstawy naukowe i zrzesza doświadczonych ekspertów. „Ten surowiec, pozyskiwany w sposób naturalny, ma potencjał, by stać się jednym z kluczowych źródeł energii, wspierającym zrównoważony rozwój oraz walkę z kryzysem klimatycznym. W obliczu transformacji energetyczno-klimatycznej dywersyfikacja źródeł energii jest nieodzowna, dlatego poszukiwania złóż białego wodoru to inicjatywa konieczna i niezwykle ważna” – zaznaczyła przedstawicielka PAN.
Autorstwo: PAP
Źródło: NaukawPolsce.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS