A A+ A++

Zamiokulkas — wymagania w pigułce

Przezorny zawsze ubezpieczony. Na początku zapoznaj się z wymaganiami zamiokulkasa zamiolistnego, żeby nie dopuszczać do błędów, które najgorzej wpływają na jego kondycję. Z taką wiedzą łatwiej będzie też zdiagnozować problem, jeśli okaże się, że pielęgnacja rośliny doniczkowej nie przynosi pożądanych efektów w postaci ładnie rozrastającego się okazu o jędrnych liściach.

  • Podłoże do zamiokulkasa powinno być przepuszczalne i żyzne. Warto wymieszać je z piaskiem lub drobnym żwirem. Przydatna jest także warstwa drenażu na dnie doniczki, która posiada otwory odpływowe. Bez tego zastoje wody doprowadzą do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych.

  • Zamiokulkas dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych. Poradzi sobie również w cieniu. Zaleca się unikać intensywnego nasłonecznienia, ponieważ pod jego wpływem na liściach mogą pojawić się szpecące brązowe plamy.

  • Zalicza się do roślin ciepłolubnych. Zimą temperatura, w której przebywa roślina, powinna mieścić się w przedziale od 18 do 20°C. Latem doskonale będzie się czuć w temperaturze 25°C. Unikaj stawiania pojemnika z tym okazem w miejscu, w którym byłby narażony na przeciągi.

Co robić, gdy zamiokulkas żółknie?123RF/PICSEL

Zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści i marnieje? Reaguj od razu

Jeśli widzisz, że zamiokulkas traci wigor, słabo rośnie, a nowych liści jest jak na lekarstwo lub nie pojawiają się w ogóle, to jasny sygnał, że roślina potrzebuje zastrzyku energii. W tym celu nie musisz zaopatrywać się w profesjonalne nawozy. Domową kurację dla zamiokulkasa zamiolistnego zorganizujesz przy użyciu jednej tabletki multiwitaminy.

Zgadza się — chodzi o suplement, który pojawia się w apteczkach wielu z nas. Opakowanie multiwitaminy bez trudu kupisz w aptece bez recepty, można znaleźć je również w drogeriach czy niektórych sklepach spożywczych. Każda pastylka wypełniona jest cennymi minerałami i witaminami, które są niezbędne do wzrostu roślin.

Nawożenie zamiokulkasa krok po kroku

Do przygotowania porcji odżywczej mikstury potrzebujesz jednej tabletki multiwitaminy.

  1. Wrzuć ją do moździerza i rozgnieć w taki sposób, aby zamieniła się w proszek

  2. Wsyp do litra odstanej wody o temperaturze pokojowej

  3. Dokładnie wymieszaj i podlej odżywką zamiokulkasa

Taki regenerujący zabieg możesz wykonywać co miesiąc, aby regularnie dostarczać roślinie cenne składniki, w tym witaminy z grupy B, A, C, D, E, a także magnez, cynk, żelazo i fosfor.

Rady dla początkujących

Jeśli w uprawie roślin doniczkowych jesteś zielony, musisz pamiętać o jeszcze kilku kwestiach. Zamiokulkasa lepiej nie kupować zimą, zwłaszcza w mroźne i wietrzne dni. Narażenie okazu na takie warunki podczas transportu może bezpowrotnie go uszkodzić. To kiepski start dla rozpoczęcia swojej domowej uprawy.

Zamiokulkasowi zamiolistnemu nie brakuje uroku, ale równie pięknie wygląda w towarzystwie większej liczby roślin. Na początek proponujemy zestawiać go z innymi sukulentami, które są łatwe w uprawie.

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRezerwował bilety na Pendolino, a na stacji figa z makiem. Michał Kempa: Przestali nawet przepraszać
Następny artykułW organizmie miał ponad 3 promile alkoholu, a w policyjnym systemie sądowy zakaz kierowania